Ķepa uz sirds

Pavasaris - kaķu laiks: cilvēki nesterilizē kaķus un sekas likvidē ar viduslaiku metodēm

Ķepa uz sirds

Vardarbība pret dzīvnieku: vainīgo sodīt vai atņemt tiesības nākotnē turēt dzīvniekus

Kāzu baloži pēc palaišanas brīvībā iet bojā. Kā izglābt balodi, ja nevari to paturēt sev

Veterinārārste: Kāzās jaunā pāra gaisā palaistie baloži ir lemti bojāejai

Kāzu baloži kā laimes simbols ir mīts, jo diemžēl skaistie putni pēc palaišanas brīvībā nolemti bojāejai, ja vien tiem nepalīdz cilvēks. Redzot baltu balodi, kas izskatās apjucis, to var noķert, ievietot kastē un vēlāk nodot vetārstiem, Latvijas Radio raidījumā "Ķepa uz sirds" norādīja veterinārārste Baiba Reinika.

ĪSUMĀ:

  • Balto baložu palaišana brīvībā ir skaists mirklis kāzu ceremonijā, tomēr tie brīvā dabā paši izdzīvot nespēj, tāpēc ir nolemti bojāejai.
  • Kāzās izmantotie baltie baloži tiek pavairoti un pārdoti izklaides nolūkiem, norādīja veterinārārste.
  • Balto baložu mātītes citi baložu bari varētu pieņemt, bet baložu tēviņus citi uzskata par konkurentiem.
  • Ja atrasts balts balodis, to var notvert, tomēr tas nebūs vienkāršs uzdevums, jo jālūko tam nenodarīt pāri.
  • Notverto balodi var pabarot ar miežu putraimiem vai grūbām, padzirdīt ar ūdeni. Tas jānogādā pie veterinārārsta apskates veikšanai.

Sākusies kāzu sezona, un daudzi to organizatori izpriecām plāno arī kāzu baložu palaišanu debesīs. It kā izskatās efektīgi – jaunlaulātie tur rokās pāri baltu baložu, tad tos uzmet gaisā, un tie aizlido, bet kas ar tiem notiek tālāk? Stāsts, ka putni pēc palaišanas brīvībā atgriežas mājās, ir muļķības. 

Realitāte ir skaudra – baltie kāzu baloži visi ir nolemti bojāejai, jo paši izdzīvot nespēj, ja vien tos neizglābj kāds cilvēks. 

"Es pie sevis 10 gadu laikā esmu uzņēmusi četrus baložus, bet ir informācija par vēl vismaz padsmit tādiem kāzu baložiem, kuri ir nonākuši citu apzinīgu cilvēku rokās, un cilvēki ir šos baložus glābuši," norādīja Reinika. 

Veterinārārste uzsvēra, ka izklaides nolūkam audzētie baloži paši neprot atrast barību un neprot padzerties, līdz ar to brīvībā iet bojā ātri. 

"Šie baloži ir cilvēku aprūpē dzimuši, auguši, un vienmēr viņiem viss ir bijis pasniegts gatavs. Otrām kārtām, šie baloži nav raduši lidot tālu un augstu un dzīvot brīvā dabā. [Ja viņi to prastu], tad jau nebūtu biznesa ar šiem kāzu baložiem, jo baložu apmācība prasa darbu, laiku un līdzekļus. Šie baloži vienkārši tiek turēti kaut kādos voljēros, vairojas, un balodis ir putns, kas labi vairojas, un vienkārši tiek pārdoti cilvēkiem vienam skaistam brīdim," viņa skaidroja. 

Arī pats svinīgais brīdis baložiem ir liels pārdzīvojums. Putnam, kas pirms tam, iespējams, daudzas stundas ir turēts tumšā kastē, pēkšņā uzmešana gaisā ir šoks. 

"Viņi lido, kādu brīdi viņi lido augšup divatā, bet pēc tam pietiek vēja pūsmas, kas izšķir šos baložus, un viņi vienkārši kaut kur aizlido. Ja balodim ļoti paveicas un viņš ir izlaists pilsētā, kur ir baložu bari, varbūt viņš pieklīst pie kāda bara. Ja tā ir baložu mātīte, viņai droši vien noveicas, jo baložu bars viņu pieņem. Ja tas ir balodis tēviņš, visticamāk, šo balodi bars padzen kaujoties, jo viņš ir tēviņš – konkurents.

Ja baloži tiek palaisti kaut kur meža masīvu tuvumā vai, teiksim, vēja pūsma viņus tur aiznes, balodim droši vien nāve iestājas ātri," norādīja Reinika. 

Baltajiem kāzu baložiem, kas palaisti brīvībā, palīdzēt var tikai cilvēks. Tādi gadījumi patiešām ir, kad balodis tiek atrasts uz balkona vai pamanīts dārzā. Lai palīdzētu, tas, protams, vispirms jānoķer, kas var nebūt vienkāršs uzdevums, jo putns noteikti ir satraucies. 

"Pirmkārt, putns ir stresā, otrkārt, tas putns ir badā. Tam putnam ir jādod miers, viņš ir jāievieto būrītī ne pārāk spilgtā apgaismojumā. Tad viņš nomierinās klusumā, paēd, padzeras, un tad mēs saprotam, ka viņš būs dzīvotājs," stāstīja Reinika. 

Baltu balodi var ņemt ar kailām rokām, tā, lai ar rokām tiek satverti abi spārni un tie ir piekļauti pie putna ķermenīša. Tad balodis nevar nodarīt sev pāri, sitoties ar spārniem. Sākumā balodi drīkst ievietot kādā kurpju kastē, kurai izdurti caurumiņi gaisa padevei. 

"Balodi kastītē var kādu mirkli turēt, kamēr jūs saprotat, kur jūs viņu vedīsiet, kamēr jūs piezvanāt kādam vetārstam vai "Drauga spārnam".

Pēc tam jau var sameklēt lielāku kastīti, kur balodis var dzīvot kādu mirkli. Tos caurumus var diezgan lielus sataisīt tajā kastē, jo balodis nav papagailis un balodis tos caurumus lielākus neurbina," ieteica veterinārārste.

Balodim kastē var iebērt miežu putraimus. Ir baloži, kas ēd arī grūbas. Ūdens jānoliek kādā bļodiņā, bet jāuzmana, lai tas netiek izgāzts. Ja ir vēlme balodi paturēt pašam, nevis nodot vetārstiem, jāņem vērā, ka tam būs vajadzīgs liels būris, lai putns varētu palidot. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti