2016. gada ģeovieta – unikālie Ketleru atsegumi Skrundas novadā

Par "Gada ģeovietu 2016" izvēlēta Ketleru atsegumi, kas atrodas Skrundas novadā, Ventas labajā krastā – 2,5 kilometrus augšpus Lēnām, informē biedrībā "Ziemeļvidzemes ģeoparks".

Biedrībā norāda, ka Ketleru atsegumi no ģeoloģijas un paleontoloģijas viedokļa ir unikāli – smilšakmeņu atsegumi vispilnīgāk pārstāv konkrētā augšdevona ģeoloģiskā griezuma daļu.

"Ne tikai Latvijai, bet visai pasaulei Ketleru atsegumi ir nozīmīgi ar to, ka tajos atrodamas liecības par tādu unikālu notikumu dzīvības evolūcijā kā mugurkaulnieku iznākšanu no okeāna sauszemē," atzīmē biedrības pārstāvis Dainis Ozols.

Šajā vietā pirms aptuveni 365 miljoniem gadu ir bijusi paisumiem un bēgumiem pakļauta jūras krasta zona, kurā dzīvoja senākais no zināmajiem četrkāju radījumiem – "Ventastega" (Ventastega curonica).

Ketleru atsegumos ir atrastas gan šī īpašā dzīvnieka fosīlās atliekas – galvaskauss, citi kauli, zvīņas un zobi, gan arī tā pēdu nospiedumi.

Par senajiem vides apstākļiem liecina smilšakmeņos novērojamais slāņojums un minerālu sastāvs. Vēl atsegumos ir ne līdz galam izpētīti dolomīta sastāva minerālu veidojumi (dolokrēti), iespējamas augu sakņu fosīlijas, kā arī neliels ūdenskritums un nišveida iedobe, norāda biedrībā.

Šobrīd pie Ketleru atsegumiem vēl nav ne informācijas, ne labiekārtojuma, un tie ir grūti sasniedzami no sauszemes puses. Atsegumi visvienkāršāk ir pieejami ūdenstūristiem.

Daļa Ketleru atsegumu ir ģeoloģiskais dabas piemineklis, un tie atrodas dabas liegumā un "Natura 2000" teritorijā.

Gada ģeovietas nominācija tiek piešķirta ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas īpašajiem ģeoloģiskajiem veidojumiem, sniegt par tiem informāciju, rosināt vietas sakopšanu un izpēti, kā arī iekļaut tos tūrisma apritē.

Latvijas Universitātes (LU) Ģeoloģijas nodaļa šajā gadā Ketleru atsegumos plāno veikt pētījumus. Maijā tradicionāli pie gada ģeovietas tiks organizēts izglītojošs pasākums. 

Gada ģeovieta izvēlēta plašā ģeologu un dabas ekspertu aptaujā. Šādu izvēli atbalsta LU Ģeoloģijas nodaļa un Ģeoloģijas muzejs, Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Petroglifu centrs un citi.

Jau ziņots, ka par "Gada ģeovietu 2015" nominēti Staiceles dzelzs avoti, kas atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, dabas parkā "Salacas ieleja".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti