Precizējums
Precizēts adopcijas atteikuma iemesls - tā ir attieksme.
Piecus mēnešus vecais kaķis Kriksis sociālo tīklu bildēs uzrunāja raidījuma "4. studija" skatītājas sirdi. Viņa kā pārliecināts "kaķu cilvēks", kurai šobrīd ir mājās viens kaķu seniors, nolēma adoptēt kaķēnu no dzīvnieku aizsardzības biedrības "9 dzīvības".
Skatītāja atklāja, ka jau pašā sākumā biedrība strikti noteikusi, ka runcīti nedrīkst laist ārā. Laist vai nelaist kaķi ārā – tas nešķitis pat diskutēšanas vērts jautājums, jo viņa dzīvo klusā un nomaļā ciemā, kur nav klaiņojošu suņu un ātri braucošu mašīnu.
"Sieviete, ar kuru es komunicēju, uzbūra ainu ar visādām kataklizmām, kas var notikt ar kaķi. Viņu noteikti nobrauks, viņu apēdīs lapsas vai arī viņš būs pamests novārtā, klaiņos brīvā dabā," stāstīja skatītāja.
Adoptētāja un biedrība vienojās – kamēr kaķis netiks kastrēts, viņš dzīvos mājā un ārā sāks iet tikai nākamā gada pavasarī. Potenciālā saimniece pasūtīja atbilstošu kaķu barību un aprīkojumu logiem, lai kaķis nejauši neiesprūstu. Un tad bija jāvienojas par laiku, kad kaķis nonāks jaunās saimnieces rokās. Biedrības pārstāve apjautājusies, vai jaunā īpašniece kaķi vedīs uzreiz mājās, vai pa ceļam kaut kur piestās. Un šeit pozitīvā komunikācija starp potenciālo adoptētāju un biedrību arī beidzās, jo skatītāja atbildējusi, ka, tā kā viņai ir mierīga darba vieta, tad pusi dienas varētu kaķīti izmitināt pie sevis kabinetā, nodrošinot iespējas ēst, dzert, nokārtoties. Kaķa adopcija tika anulēta.
"No biedrības pārstāves puses nāca apvainojums, ka es esmu dzīvnieku mocītāja, ka es tajā būrī to kaķēnu turēšu, mocīšu, ka viņš nebūs ne ēdis, ne dzēris, ne nokārtojies," atminējās raidījuma skatītāja, kura ir neizpratnē – sociālajos tīklos tiek aicināts ziedot dzīvniekiem, bet tajā pašā laikā kaķīti viņa nevar dabūt.
"Tādi cilvēki, kuri ir steidzīgie – man šodien nav laika, rīt man arī nav laika. Un šeit man arī ir jautājums – vai jums ir pietiekoši daudz laika, ko veltīt tam kaķītim, vai jūsu prioritāte ir darbs?" norādīja dzīvnieku aizsardzības biedrības "9 dzīvības" pārstāve Jekaterina Trofimova.
Kļūt par mīļdzīvnieka saimnieku ir nopietns lēmums. Ir jānodrošina sterilizācija, vakcinācija, čipošana, atbilstoša barība un sadzīves apstākļi.
Raidījuma "Ķepa uz sirds" producente Inese Kreicberga uzskata, ka dzīvnieks mūsu valstī diemžēl ir pārāk "pieejama prece":
"Saskaņā ar Civillikumu dzīvniekam, mājdzīvniekam joprojām ir mantas statuss. Cilvēki ļoti vieglprātīgi iegādājas dzīvniekus, dāvina bērniem, vecmāmiņām. Pēc tam, kad netiek galā cilvēks, nu tad meklē risinājumu. Risinājums viens – patversme."
Kreicberga uzvēra, ka, lemjot – dot vai nedot dzīvnieku adopcijai, dzīvnieku patversmes un dzīvnieku glābēju biedrības ļoti rūpīgi vērtē cilvēkus, lai dzīvnieciņš atkal nenonāktu uz ielas.
Dzīvnieku aizsardzības biedrība "9 dzīvības" strādā pilnībā brīvprātīgi un pagaidu mājās izmitina apmēram 30 līdz 50 kaķēnus.
Viens no kritērijiem, kāpēc var atteikt adopciju, ir topošā saimnieka vecums, kā arī vēlme kaķi uzdāvināt kā dāvanu.
Kaķīšus biedrības darbinieces sākotnēji tur karantīnā, pēc tam veic nepieciešamās potes un pagaidu mājās uzsāk socializācijas procesu, kas nereti prasa ļoti daudz laika. Biedrība "9 dzīvības" rūpējas tikai par kaķēniem, kas paņemti no ielas. Ne visiem kaķēniem uzreiz izdodas atrast mājas. Citreiz tas prasot ilgu laiku. Un gadās arī, ka kaķis kļūst par pagaidu māju pastāvīgo iemītnieku.
"Arī es skatos, kam es esmu gatava viņus atdot. Viņi man ir izmīļoti, izbučoti, pa rokām izauklēti. Tam cilvēkam arī jābūt gatavam dot visu savu mīlestību un uzmanību, jo tas nav mājās dzimis kaķēns," skaidroja Linda Katrīna, kura dod kaķiem pagaidu mājas.
Pēc diezgan neskaidrā adopcijas atteikuma "4. studijas" skatītājai radusies sajūta, ka viņa ir nonākusi adoptētāju "melnajā sarakstā", kurai neviena biedrība vai patversme kaķīti vairs nedos. Biedrības "9 dzīvības" pārstāve to ne apstiprina, ne noliedz. Šajā gadījumā atteikuma pamatā bijusi nespēja vienoties par laiku, kad kaķis satiktos ar jauno saimnieci.