Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

«Ķepa uz sirds» izglābj pie ķēdes turētu mopsi un atrod tam gādīgas mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ogres novada Tomes ciemā vairākus gadus visu laiku, arī ziemas salā, pie kādas mājas ķēdē ticis turēts mopsis. LTV raidījumam "Ķepa uz sirds" izglāba mazo suni – atpirka to no saimniekiem un atrada jaunas, mīlošas mājas.

LTV raidījumam "Ķepa uz sirds" par mopša turēšanu pie ķēdes ziņoja sieviete, kura bija ciemos pie draugiem, ieraudzīja šokējošo skatu un nespēja palikt vienaldzīga. Apvienojoties glābšanas operācijā, raidījuma veidotāji par dažiem eiro atpirka suni no saimnieka. Ar suni mērots ceļš uz Rīgu, lai meklētu pagaidu mājas un atrastu jaunu saimnieku.

Mopsis Rokijs pie ķēdes
Mopsis Rokijs pie ķēdes

Kā tāds maza izmēra suns varēja nonākt pie ķēdes? Ķēžu atbalstītāju galvenais arguments ir tāds, ka lielu un spēcīgu suni gaisa trose vai voljērs noturēt nespēs. Taču nereti pie ķēdēm tiek turēti maza izmēra suņi, piemēram, takši vai mopši. Tie bieži vien ir ar īsiem un plāniem kažociņiem.

"Esmu pieredzējusi pilnīgi visu. Sākot no maziem taksīšiem, kas ir ar ķēdi pieķēdēti pie vienkāršas bleķa mucas, kas guļ uz sāniem. Tur pilnīgi tirpas iet pār kauliem, iedomājoties, cik labi jūtas šis dzīvnieks šādos apstākļos," sašutusi ir dzīvnieku patversmes "Labās mājas" vadītāja Astrīda Kārkliņa.

Runājot par šādiem saimniekiem, patversmes vadītāja ir skarba: "Kāds analfabētisms, atpalicība, kāds empātijas trūkums!

(..) Sunim pat nav iespēju šādā gadījumā pašnāvību izdarīt. To, ko iemet tajā bļodā, viņš to paēd. Fizioloģija strādā, bet viņš ir piesiets, viņš nevar tikt prom. Viņam ir bezizeja. Un no šīs bezizejas cilvēks izdara secinājumus – tātad viss rullē."

Patiesībā suns tiek ļoti traumēts, visvairāk cieš suņa psihe. Aktīvs bara dzīvnieks, kas radis brīvi pārvietoties, pēkšņi tiek piesiets pie ķēdes vienatnē.

"Es domāju, ka visiem suņiem ķēde nodara psihisko traumu. Bet tādiem maziem suņiem, sevišķi, ja viņš iepriekš ir bijis kopā ar cilvēku un viņu pēc tam piesien pie ķēdes. Es domāju, ka viņš psihiski daudz ātrāk aizies bojā," norādīja kinoloģe Jūlija Elsa.

Reizēm saimnieks suņa ciešanas var nemaz nepamanīt. Viņam var šķist, ka pie ķēdes pieliktais suns nav mainījies, ir tikpat draudzīgs.

"Maza auguma suņi izaug, psihiski nostabilizējas ātrāk. Varbūt tas ir tas iemesls, kāpēc viņam neaiziet pavisam ciet," pauda kinoloģe.

Bieži vien ķēde traumē ne tikai psihi. "Katru dienu minūti pēc minūtes viņš raustās tajā ķēdē, līdz vairogdziedzeris tiek traumēts, balss pazūd," skaidroja Kārkliņa.

Suns pie ķēdes
Suns pie ķēdes

Tiesa, mopsītis Rokijs, pavadot vairākus gadus pie ķēdes, nav kļuvis agresīvs un joprojām uzticas cilvēkam. Patversmes vadītāja to skaidro ar ģenētisku īpašību – draudzīgumu pret cilvēkiem.

Bet kāpēc cilvēki joprojām grib suni turēt pie ķēdes? "Es pēdējā laikā esmu cilvēkiem uzdevusi šo jautājumu, kāda jums motivācija, ka jūs sakiet: nē, nē,nē, ir jāpiesien, lai sargā. Un ko viņš sargā? Pamatā viņš sargā tikai ķēdes teritoriju un rej. Tātad cilvēkam vajag signalizācijas ierīci, kas vienkārši padod balsi. Un tad cilvēkam ir pilnīgi vienalga, vai viņš ir mazs vai liels," pastāstīja Kārkliņa.

Situācija mainīšoties tad, kad cilvēki sapratīs, ka suns ir nevis sargs, bet draugs: "Tad, kas suns būs draugs, tad būs pilnīgi cita atbildība, tad viņu nepametīs, tad viņu ārstēs, tad par viņu rūpēsies kā par draugu."

Bieži vien suņi pie ķēdes nonāk tāpēc, ka, pēc saimnieku domām, mājās uzvesties nemāk. Taču arī šeit lielākajā gadījumu vainīgs ir saimnieks.

"Suns ir jāradina palikt vienam. To dara pakāpeniski tāpat kā citas iemaņas, kuras mēs iemācam, nostiprinām. Bet, ja mēs nedēļu ejam uz darbu no rīta līdz vakaram, vai laukā vai uz fermu strādāt, un katru reizi, pārnākot mājās, konstatējam, kā suns ar atšķirtības sindromu tiek galā, – ka viņš ko sagrauzis, gaudo visu laiku, ka viņš ir nodarījis tā saucamos posta darbus, tad, ja mēs tālāk neiedziļināmies, mēs primitīvi [secinām] "stulbs suns", nedod Dievs, mēs viņu klapējam, un galarezultātā mēs viņu ārā piesienam. Tu, draudziņ, nemāki uzvesties, nevis es esmu tas neizglītotais, kas nepadomā par to, kas sunim ir vajadzīgs," skaidroja patversmes vadītāja.

Suns pie ķēdes
Suns pie ķēdes

Mopsītim Rokijam ļoti paveicās – pateicoties cilvēku iesaistei un drosmei, suns ir ieguvis otro iespēju un atradis jaunu ģimeni. Tajā suņuks tiek mīlēts un var gulēt gultā blakus savam cilvēkam.

Mēs visi varam palīdzēt, pat ja sākumā liekas, ka tas nav iespējams. Piemēram, var ziņot Pārtikas un veterinārajam dienestam, kurš atbrauks paskatīties, vai suns ir labi barots. Tas, vai suns tiek turēts pie ķēdes, šo institūciju gan neinteresē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti