Pirms doties lašu vaislinieku ievākšanā, jāievēro vairāki nosacījumi, viens no tiem – mugurā spilgtas vestes ar uzrakstu "BIOR". Lai atražotu zivju resursus, Latvijas galvenajās lašupēs vaisliniekus ķer ik gadu, bet posmā no rumbas līdz Abavas ietekai Ventā pirmo reizi. Līdz šim tas bijis Ventspils pusē, bet pērn izdevies iegūt vien četrus lašus, kas ir nepietiekami.
"Makšķerēšana ir viens no saudzīgākajiem veidiem, kā noķert vaisliniekus. Šis ir tāds izņēmuma gadījums, ka tieši rumbā, jo upē ir palicis maz zivju. Lai upītei palīdzētu, mums jānoķer mammas un tēti," stāstīja "BIOR" zivju audzētavas "Pelči" vadītājs Valdis Plaudis.
Lašu migrācija jau ir sākusies, bet apgriezienus uzņem pamazām. Arī makšķerniekiem pirmajās dienās tikt pie lašiem neizdevās. Uzdevums ir jāpaveic ne ilgāk kā līdz 22. novembrim, jāievāc 15 lašu mammas, ne mazākas par 70 cm, un tikpat lašu tēvi, ne mazāki par 60 cm. Visas citas zivis jāatlaiž atpakaļ. Tiesības to darīt šajā vietā ieguvusi biedrība "Kurzemes zandarts".
"Mēs nezinām, kā sanāks, mēs jau esam ar labākajām domām, varbūt tas būs ļoti viegli, varbūt tas būs grūti, bet tas grūtums mūs nebaida, jo mēs visi esam arī makšķernieki. Mēs noķersim prieciņu plus izdarīsim upei labu darbu – palielināt lašveidīgo skaitu Ventā," sacīja biedrības "Kurzemes zandarts" pārstāvis Juris Ullas.
Šo darbu tiesības ir veikt sešiem makšķerniekiem, bet vienlaicīgi ne vairāk par diviem un tikai diennakts gaišajā laikā. Lai viss notiktu pēc noteikumiem, lašu ievākšanu uzraudzīs gan "BIOR", gan pašvaldības policija, gan vides pārvaldes darbinieki.
"Attiecīgi skatīsies, kā viņi zivi ķer, vai aiz mutes, vai nenoķer citā vietā, vai vēl kaut ko, kā notiek zivju uztveršana un pārvietošana līdz konteineram pārvadāšanai. Tādas nianses, kas jāievēro," teica Dienvidrietumu reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas galvenais inspektors Jānis Sprugevics.
"Inspektoriem tas tiks iekļauti maršrutā, šīs apsekošanas un skatīšanās līdzi makšķerniekiem. Mēs kā pašvaldības policija uzraudzīsim, lai kāds neizdomā uzvilkt vestīti un arī pamakšķerēt Ventā," piebilda Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns.
Pēc tam lašu vaislinieki nonāks Pelču zivju audzētavas baseinos, kas aprīkoti ar sietiem, lai zivis neizlēktu ārā. Un tad iegūtie ikri te kļūs par jaunajiem lasēniem, kas doties atpakaļ Ventā būs gatavi 2026. gadā.
"Mēs viņus, tos lasīšus, turam tuvu dabiskiem apstākļiem. Ja ūdens kļūst silts, tad mums ir silts tāpat kā upē, ja ir auksts – arī kā upē; lasītis zina, kas ir ziema, kas vasara, izgājis visu ciklu cauri, tad viņi ir maksimāli gatavi," atzina "BIOR" zivju audzētavas "Pelči" vadītājs.
Šobrīd Pelču zivju audzētavā aug aptuveni 101 tūkstotis taimiņu un 30 000 lašu mazuļu, kas uz Ventu dosies jau nākamā gada pavasarī. Bet šī gada pavasarī Ventā nonāca vairāk nekā 178 300 lašu un taimiņu mazuļu.