Jūras ērgļu ligzdā Durbē izdētas trīs olas; ornitologs to sauc par retu parādību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pie Durbes esošajā jūras ērgļu ligzdā, kurā notiekošo Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, šosezon izdētas trīs olas. Kā Latvijas Radio skaidroja LDF pārstāvis, ornitologs Jānis Ķuze, tik liels dējums jūras ērgļu gadījumā ir visai reta parādība.

Pirmā ola tika izdēta 8. marta vēlā pēcpusdienā, otrā – 11. marta pēcpusdienā, savukārt trešās olas izdēšanas laiks nav fiksēts. Šopavasar olas ligzdā ir dziļi ierušinātas, tādēļ tās ir grūti saskaitīt, taču šorīt, kad jūras ērgļu mātīte Milda apgrozīja olas, bija redzams, ka ir trīs olas.

Ķuze skaidroja, ka šogad ērgļi krietni pastrādājuši un ligzdas mala pacēlusies augstāk, tādēļ kamerās visu ligzdas saturu nevar tik labi saredzēt, kā tas bija citos gados.

Šopavasar olas uz maiņām perē abi putni. Tēviņš Voldis arī regulāri piegādā zivis un pat vistas galvu, ko, visticamāk, nokodusi kāda lapsa un jūras ērglis to atradis tuvējā apkārtnē. Tāpat abi putni ligzdu papildina ar egļu zariem un sausa siena kumšķiem, lai siltinātu savu mājvietu.

Šorīt pēc plkst.7.30 ligzdā uznāca vāvere, kas reiz pa reizei ir redzēta jau iepriekš. Voldis, ieraugot negaidīto viešņu, izplēta spārnus, lai pasargātu olas, tādējādi pārbiedējot vāveri, kas metās bēgt.

Kā vēstīts, salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad pirmo olu Milda izdēja nedēļu agrāk. Šogad videotiešraidē ligzdas saimnieku pirmā sezonas pārošanās tika reģistrēta 17. janvārī.

Labi jaunumi

To, ka Durbes jūras ērgļu ligzdā sagaidīts dējums, ornitologs sauc par labiem jaunumiem, jo tas kopš pērnās nesekmīgās sezonas bija atklāts jautājums – šogad būs vai nebūs dējums.

Vaicāts, kādēļ bija radušās šaubas, ornitologs paskaidroja: "Pagājušajā gadā ērgļiem ligzdošana beidzās nesekmīgi, bija pamats uzskatīt, ka šajā teritorijā ienācis jauns tēviņš, un pagājušajā gadā šis tēviņš vienkārši noskatījās, kā atlidoja sveša mātīte un viņa klātbūtnē izēda ligzdā esošās olas."

Ķuze sacīja – interesanti arī ir tas, ka šis ērgļu pāris ir nonācis līdz lielajam trīs olu dējumam, kas jūras ērgļu gadījumā ir diezgan reta parādība.

Pielāgojušies mūsu pavasarim

Vaicāts, vai jūras ērgļiem, atklājot ligzdošanas sezonu, draudus nerada vēsais laiks, LDF pārstāvis norādīja – draudus neredz, jo arī fakts, ka ērgļi sākuši ligzdot tik agri, nozīmē, ka tie ir pielāgojušies ziemeļu pavasara apstākļiem.

"Atcerēsimies, ka bija gadījumi, kad maijā putni sēdēja piesnigušās ligzdās,"

viņš sacīja, norādot, ka sals būtu problēma, ja tas pieturētos ilgstoši un veicinātu ūdeņu aizsalšanu, jo tad putniem nebūtu tik viegli tikt pie barības.

KONTEKSTS:

Kā vēstīts, kopš 2017. gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji deva vārdus Milda un Raimis. 2021. gadā jūras ērgļu tēviņš Raimis pazuda.

Kopš 2021. gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu K kungs. 2022. gada 18. februārī K kungs kamerā bija redzams pēdējo reizi. Savukārt 20. februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram putnu vērotāji 16. martā deva vārdu Voldis.

Durbes ligzda tiek vērota tiešraidē jau kopš 2015. gada. Ligzdā notiekošo iespējams komentēt "Dabasdati.lv" forumā latviešu valodā un "Looduskalender.ee" forumā angļu valodā.

Jūras ērgļu mītne Kurzemē, Dienvidkurzemes novadā ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015. gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata "Brīnumola".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti