Augu aizsargātāji brīdina par lapu kokiem bīstamā Āzijas ūsaiņa ievešanas riskiem

Viens no ļoti bīstamiem kaitēkļiem, kuram patīk ceļot, ir koksngrauzis Āzijas ūsainis (Anoplophora glabripennis). Šis lapu koku kaitēklis var ieceļot valstī ar koku stādāmo materiālu un kravas pārvadāšanā izmantoto koksnes iepakojamo materiālu. Kaitēklis ieviešoties var izraisīt to lapu koku masveida bojāeju, kas Latvijā aizņem ievērojamu daļu no visām meža platībām, brīdināja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Evija Kučinska.

Pirkums "AliExpress", kas iepakots koka kastēs, vai kravas piegāde no Ķīnas ar precēm, kas izvietotas uz koka paletēm, ir veids, kā mūsu valstī var ieceļot bīstams nelegālais imigrants – Āzijas ūsainis – liels, melns kaitēklis ar garām ūsām, kas var izraisīt lapu koku masveida bojāeju. Robeža mums jāsargā ne vien no nelegālajiem imigrantiem, kas mēģina iekļūt Latvijā no citām valstīm, bet arī no maziem un daudz grūtāk pamanāmiem svešzemju kaitīgajiem organismiem, ko varam ievest gan ar eksotiskiem augiem, gan ar koksnes iepakojamo materiālu, to nemaz neapzinoties. Arī augu aizsardzības līdzekļi nereti tiek piegādāti uz koka paletēm.

"Mans uzdevums Valsts augu aizsardzības dienestā ir koksnes iepakojamā materiāla fitosanitārās kontroles un uzraudzības veikšana. Savā ziņā veicu šādu sūtījumu robežkontroli, lai augiem kaitīgos organismus un invazīvās augu sugas atklātu savlaicīgi un nepieļautu to nonākšanu Latvijā" stāstīja Kučinska.

Āzijas ūsainis
Āzijas ūsainis

VAAD skaidroja, ka Āzijas ūsainis ir koksngrauzis, kas ienācis Eiropā no Āzijas ar Ķīnā ražotu koksnes iepakojamo materiālu, pārvadājot bruģi, marmora plāksnes un tamlīdzīgas preces. Pirms dažiem gadiem Āzijas ūsainis tika atklāts Somijā, netālu no Helsinkiem, blakus uzņēmumam, kas, izmantojot koka paletes, importēja akmeņus. Kaitēklis jau bija sācis posta darbus uzņēmuma tuvumā augošajos bērzos un pūpolvītolos.

Pēc skata Āzijas ūsainis ir glīta vabole – apmēram 20–35 milimetru gara, spīdīgi melna ar baltiem plankumiem. Tai ir gari, posmaini taustekļi, kas līdzinās ūsām. Pieaudzis kāpurs ir līdz 50 milimetru garš, krēmbalts.

Tik milzīgus kāpurus Somijas un arī Latvijas mazputniņi nepazīst un pārtikā nelieto, tāpēc kaitēkļiem nav dabisko ienaidnieku.

Āzijas ūsainis ir bīstams lapkoku kaitēklis, kas bojā daudzas koku sugas – kļavas, bērzus, apses, liepas, lazdas, vīksnas, alkšņus, zirgkastaņas, vītolus u. c., arī augļu kokus, tajā skaitā ābeles un bumbieres. Galvenās vizuālās pazīmes, pēc kurām konstatē ūsaiņa klātbūtni, ir vaboļu izgrauztie caurumi kokā – platas, apaļas izskrejas 9–11 milimetru diametrā, pa kurām jaunās vaboles atstāj koku.

Pagaidām Āzijas ūsainis Latvijā nav konstatēts, taču netrūkst arī citu svešzemju kaitīgo organismu, kurus varam ievest gan ar eksotiskiem augiem, gan iepakojamo materiālu, kā arī ar pārvadājamo konteineru un transportlīdzekļu palīdzību. Piemēram, iegādājoties Japānas kļavu, varam sagādāt sev "dāvanu" citrusu ūsaiņa izskatā. Šis koksngrauzis ir ne mazāk bīstams kā Āzijas ūsainis, skaidroja dienestā.

Starptautiskie ceļojumi un tirdzniecība palielina iespēju, ka dažādi kaitīgie organismi šķērso robežu kopā ar ceļotājiem, sūtījumiem vai kravām, ļaujot jaunām slimībām ļoti ātri izplatīties. Ir rūpīgi jāizpēta, ko pasūtām internetā un ko iepērkam svešās valstīs. Tas var būt skaists, bet arī bīstams, uzsvēra VAAD pārstāvji.

Lai uzlabotu iedzīvotāju izpratni par augu veselības nozīmi un mūsu ikdienas rīcību, kas to apdraud, pašlaik norit Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes EFSA kampaņa "Augu veselība – dzīvībai" jeb #PlantHealth4Life. Kampaņas tīmekļvietnē ir pieejami materiāli, kas tulkoti arī latviešu valodā, kurus varat kopīgot savos sociālo tīklu kanālos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti