Arī raidījums "4. studija" Lieldienu priekšvakarā saņēma ziņu no kāda skatītāja, kurš neparasto skatu novērojis Daugavā pie Latvijas Televīzijas ēkas. Putas izskatījušās tā, it kā Daugavā kāds būtu izlējis šampūnu vai nomazgājis savu auto, vai pat veselu auto placi. Sociālajos tīklos pamazām audzis satraukums, aculieciniekiem ievietojot gan fotogrāfijas, gan video, taču nesekoja nedz VVD, nedz citu atbildīgo dienestu skaidrojums, kur šīs putas radušās un vai tās ir kaitīgas videi.
Dodoties Rīgas hidroelektrostacijas virzienā, raidījums "4. studija" novēroja, ka Daugavā putu kļūst arvien vairāk. Tās bija biezas, dažbrīd skalojās krastā kā nenosakāmas izcelsmes biezi, balti mākoņi. Ūdens atgādināja izkusušu saldējumu, kas maigi apskauj piekrastes akmeņus un kokus. Nonākot līdz Ķegumam, bija skaidrs, ka putas dzimst hidroelektrostacijās.
Kas par to ir sakāms VVD?
"Pirmās sūdzības un fotoattēlus par to, ka Daugavā ir novērojamas šādas putas, mēs saņēmām jau marta beigās, tā kā cilvēki diezgan operatīvi konstatēja to un mums uzreiz zvanīja," informēja VVD Operatīvā koordinācijas centra vadītāja Liene Alde. "Un laiks, kad mēs saņēmām šo sākotnējo informāciju, sakrīt ar to laiku, kad Daugavas kaskādes hidroelektrostacijas atvēra savus aizvarus."
VVD norādīja, ka tajā brīdī, kad ūdens daudzums ir lielāks, nekā tas nepieciešams, un lietderīgi izmantojams drošas elektroenerģijas ražošanai, hidroelektrostacijās tiek atvērti aizvari. Tieši šāda situācija, līdzīgi kā 2015. gadā, radusies arī šajā pavasarī. Līdz ar to Daugavā strauji un bagātīgi ieplūst daudz ūdeņu.
"Ir šis ūdenskritums. Atverot vaļā aizvarus, [gāžas] ļoti liels ūdens daudzums. Krītot pāri šiem aizvariem, ūdenī nonāk ļoti liels skābekļa daudzums, un organiskās vielas saņem skābekli, un tās arī uzputojas," skaidroja Alde. "Šīs putas nav bīstamas vai kaitīgas. Tās ir organiskās vielas, kuras ūdenī ir visu laiku. Šajā gadījumā, ņemot vērā to, ka putu ir daudz un tās ir ilgnoturīgas, ir skaidrs tas, ka šo organisko vielu ir vairāk nekā parasti. Tātad – no applūstošajām teritorijām ūdenī ir nonācis lielāks organisko vielu daudzums, bet tās ir dabīgas vielas, kas ir nonākušas ūdenī, un tās ir uzputojušās."