Liepājas «Dabas mājā» iespējams ielūkoties ezera zemūdens pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iejusties zivs ādā un peldēt kā asarim pa Liepājas ezera dzīlēm – to tagad varēs izbaudīt "Dabas mājā". Liepājā, sadarbojoties ar māksliniekiem un Liepājas Universitāti, radītas divas iespaidīgas instalācijas "Zemūdens pasaules izpēte" un "Kaleidoskops". Tie ir divi pēdējie un vizuāli iespaidīgi eksponāti, kas tagad būs pieejami Zinātnes un izglītības inovāciju centra koprades telpā "Dabas māja", kas atrodas pie paša Liepājas ezera.

Liepājas «Dabas mājā» iespējams ielūkoties ezera zemūdens pasaulē
00:00 / 04:37
Lejuplādēt

Zemūdens pasaules izpēte apmeklētājiem ar virtuālās realitātes palīdzību sniedz iespēju ielūkoties Liepājas ezerā. Virtuālās realitātes speciālisti Patriks Boržā un Kaspars Lēvalds izstrādāja piecus spēles laukumus, multimediju dizaina speciālists Uldis Hasners radīja Liepājas ezera eksosistēmai atbilstošu 3D vizuālo vidi.

"Es pats neesmu niris, tas bija izaicinājums, lai izstrādātu šo vidi, zemūdens pasaule nav mūsu dabiskā vide. Protams, bija jāskatās arī bildes, tas ir savādāk. Tas arī bija visgrūtākais, liekas, ka cilvēks peld, bet jāatceras, ka esi zivs un tā tam arī jāizskatās," par izaicinājumiem, veidojot Liepājas ezera zemūdens pasauli, stāstīja Lēvalds.

Asara peldēšanas procesu zem ūdens papildina ezera skaņas. Skaņu māksliniece Krista Dintere radīja skaņdarbu un veica zemūdens ierakstus, kas papildina spēli.

"Kaut arī man nav pašai īpašas zināšanas par bioakustiku un to, kādas skaņas rada katrs dzīvnieks, tomēr atsevišķus saucienus un skaņas varēja dzirdēt un tas pašai radīja sajūtu kā pētniekam," atzina Dintere.

Spēle liek iejusties asara ādā.

"Spēlē piedalās arī citi Liepājas ezerā, Latvijā raksturīgi zemūdens un virsūdens iemītnieki. Asarim ir jāķer vīķes – tās mazās zivtiņas, ko makšķernieki izmanto kā ēsmu. Vēl ceļā var satikt gauras, pīles, gulbjus – ūdensputnus, kurus var izpētīt neraksturīgā leņķī, kuri peld pa virsu, bet tu peldi zem viņiem. Būtībā tu jūties kā zem ūdens šajā spēlē."

Vizuāli iespaidīgs ir arī Latvijas dabas gadalaiku "Kaleidoskops", kas ir pirmais objekts, ko var ieraudzīt Liepājas "Dabas mājā". Atliek vien pavērt skatu augšup, un tur acīm paveras brīnumaini Latvijas dabas skati visos gadalaikos. Instalācijai "Kaleidoskops" saturu radījis Liepājas Universitātes lektors un audiovizuālās mākslas speciālists Pēteris Riekstiņš sadarbībā ar "Dabas mājas" komandu.

Trīs gadu laikā "Dabas māja" ir piedzīvojusi brīnumainas pārvērtības, tukšās telpas ir piepildītas ar oriģinālu saturu, kas tapis, sadarbojoties vides speciālistiem un māksliniekiem,

stāstīja projekta "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" vadītāja Laura Grundmane.

"Finansē Norvēģijas finanšu instruments, pateicoties tam, jau ir tapusi visa "Dabas mājas" ekspozīcija, tagad esam finiša taisnē, jo projekts noslēgsies šī gada jūlijā. Ar šīs instalācijas atklāšanu mēs noslēdzam sadarbību ar Liepājas Universitāti, kas tika uzsākta 2020. gada jūlijā. Mēs oktobrī sākām likt kopā idejas, arī kritiski vērtējuši sevi. Pats foršākais, ka radīto saturu testējām uz jauniešiem, aicinājām bērnus, lai saprastu, kas viņiem patīk," stāstīja Grundmane.

Viņa atklāja, ka pati brīnījusies par dzīvo dabu Liepājas ezerā un tur mītošajām dzīvajām radībām; viens no šiem eksemplāriem redzams instalācijā, kas tapusi īsta koka dobumā.

Projekta izstrādes laikā ir radīti ne tikai interaktīvi un unikāli eksponāti, vienlaikus pievērsta uzmanība arī vēsturei, "Liepājas metalurgam", kas atrodas Liepājas ezera malā un izdedžu radītajam Golodova dambim. "Dabas mājā" redzami arī atkritumi, kas izsmelti no ezera dzīlēm, tiek rādīts viss, kas peld zem un virs ūdens.

Liepājas ezers ir nozīmīga putnu migrācijas vieta un "Natura 2000" teritorija. "Dabas māja", kurā mīt dzīvas skudras, dzīvo Madagaskaras šņācējprusaku saime un pieejami vēl citi eksponāti, publiski brīvāk ir pieejama pirmdienās, taču citās dienās apmeklējums skolām un citiem interesentiem ir jāpiesaka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti