Rīta Panorāma

Intervija ar Uldi Semeiku

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Holšteinu-Upmani un Kristīni Komarovsku

100 darbi Latvijai: pietura kā Hobitu namiņš

«100 labie darbi Latvijai»: Pietura kā Hobitu namiņš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Bieži vien vides labiekārtošanā, izdaiļošanā un izglītībā nav nepieciešami nekādi finansiāli ieguldījumi – pietiek tikai ar iniciatīvu. To apliecina Smiltenes novada iedzīvotāji, kuri sanākuši kopā un autobusa pieturvietu pārveidojuši par Hobitu namiņu. Tas ir viens no darbiem, kas pieteikts atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "ZAAO" sāktajā vides iniciatīvā "100 darbi Latvijai".

Braucot uz Smiltenes pusi, ir viena autobusa pietura, ko nevar nepamanīt. Par to, kā radās ideja kaut ko tādu izveidot, stāsta Smiltenes novada iedzīvotājs Tomass Krīgers:

''Mēs dzīvojam šeit, man ir trīs bērni. Viņi brauc ar autobusu uz Smilteni. Ziemā un rudenī līst, snieg, pūš vējš, tagad ir putekļi no kravas mašīnām, un tā mēs būvējām no dabas materiāliem mūsu pieturu."

Pieturas būvniecībā iesaistījās ne vien visa Krīgeru ģimene ar Tomasu un viņa sievu Līgu priekšgalā, bet arī apkārtējie kaimiņi un ārzemju viesi, kas brauc uz Krīgeru saimniecību "Lejas Varicēni" apgūt ekoloģiskas, ilgtspējīgas saimniekošanas zinības.

Pieturvieta tapusi no videi draudzīgiem materiāliem.

Patiesībā tā ir nevis pietura, bet Hobitu namiņš.

"Mēs gribam cilvēkiem rādīt, kā būvēt ar dabiskiem materiāliem. Jūs redzat, te ir lietots koks, māls, pudeles no atkritumu laukuma, te ir pagales, ko mēs parasti kurinām. Stikls ir no veciem logiem. Cilvēks mainīja pret plastmasas logiem, un mēs paņēmām šo," rāda Krīgers.

Sienas pieturai celtas no salmiem, māla un zariem. Šādi iespējams uzbūvēt arī mājas.

"Salmu ķīpas ir labākais izolācijas materiāls. Daudzas reizes labāks nekā akmens vai stikla vate. Siltuma koeficients no salmu ķīpām ir daudzas reizes labāks. Salmu ķīpas ir 40 centimetri un 5 centimetri iekšpusē un 5 centimetri ārpusē māls – tas ir 50 centimetru mūris. Lai uzbūvētu ar akmens vati ar to pašu siltuma koeficientu, mūrim jābūt 1,20 metrus biezam," norāda Krīgers.

Pietura izmaksājusi vien 30 eiro – jumta plēvei un naglām.

Kaimiņš izstrādāja projektu, brīvprātīgie pielika savu roku darbos un sagādāja no remontiem pāri palikušu ekoloģisko krāsu zīmējumiem. Apkārtnes iedzīvotājiem tagad ir daudz patīkamāk gaidīt autobusu, sēžot siltumā un pa lielo logu vērojot ceļu.

"Var iekšā pasēdēt, parunāt ar ģimeni un mierīgi gaidīt autobusu, arī, ja ārā ir vētra. Daudz siltāk. Nepūš vējš un nesnieg sniegs. Nav pēc tam slapjas drēbes," atzina Smiltenes novada iedzīvotāja Linda.

Šī ir Krīgeru ģimenes un viņu kaimiņu dāvana valstij simtgadē. Par Hobita namiņu priecājas ne vien apkārtnes iedzīvotāji, bet arī garāmbraucēji.

Pieteikt labu un sabiedrībai noderīgu darbu var mājaslapā 100darbilatvijai.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti