Arizonas štatā ASV milzu karstums nobendē pat vienmēr izturīgos kaktusus

ASV Arizonas štata galvaspilsētā Fīniksā svelmi neiztur pat kaktusi – izžūst flora, tostarp arī karstumizturīgie augi. Tuksneša botāniskajā dārzā izkaltuši vairāki saguaro kaktusi, apdraudēta arī šo augu ataudze. "Cilvēki parasti uzskata, ka kaktusi karstumu var izturēt, taču arī tiem ir savas robežas," tā ziņu aģentūrai "Associated Press" pauda dārza galvenā zinātniece Kimberlija Makjū.

Vidējā gaisa temperatūra Fīniksā šovasar sasniedza +39,3 grādus pēc Celsija, un šāda tveice izrādījusies par lielu pat karstumizturīgajiem augiem. Stādaudzētavas un apzaļumošanas darbus veicošos uzņēmumus pārpludina lūgumi palīdzēt saguaro kaktusiem un augļu kokiem, kas neizturamā karstuma dēļ zaudējuši lapas, vēsta ziņu aģentūra "Associated Press".

Tuksneša botāniskajā dārzā aug vairāk nekā 1000 saguaro kaktusu. Trīs no tiem aizvadītajā nedēļā esot apgāzušies vai zaudējuši atzarus.

Saguaro kaktuss Arizonas štatā ASV
Saguaro kaktuss Arizonas štatā ASV

Vietējās amatpersonas apgalvo, ka tā ir ļoti neierasta situācija.

Saguaro kaktusu (Carnegiea gigantea) dzīves ilgums ir līdz pat 200 gadiem, un tie var izaugt līdz 12 metru augsti. Daži no tiem Tuksneša botāniskajā dārzā atrodas kopš iestādes atklāšanas pirms 85 gadiem, un lielākie augi šobrīd ir 9 metrus augsti, norādīja dārza galvenā zinātniece Kimberlija Makjū.

"Cilvēki parasti uzskata, ka kaktusi karstumu var izturēt, taču arī tiem ir savas robežas. Šovasar karstuma periods ilga 31 dienu – temperatūra dienā sasniedza vai pārsniedza +40 grādus, pat vairākas naktis gaisa temperatūra joprojām pārsniedza +30 grādu atzīmi," ziņu aģentūrai "Associated Press" stāstīja Makjū.

Zinātniece arī skaidroja, ka tieši naktīs notiek vairāki šī auga dzīvībai svarīgi procesi:

"Naktīs kaktusi atver poras, lai atbrīvotos no aizturētā ūdens un uzņemtu oglekļa dioksīdu, kuru dienas laikā tie savukārt izmanto fotosintēzei."

Taču tā kā arī naktīs Fīniksā ir rekordaugsta gaisa temperatūra, kaktusi izžūst un kļūst uzņēmīgāki pret infekcijām un kukaiņiem.

"Lielākais drauds saguāriem ir tas, ka, laika gaitā paaugstinoties temperatūrai, jaunās kaktusu sugu paaudzes vairs nespēs augt," ASV medijam CNN stāstīja Tuksneša botāniskā dārza pārstāvis Ēriks Reikstrāvs.

Saguaro kaktuss Arizonas štatā ASV
Saguaro kaktuss Arizonas štatā ASV

Fīniksā valda cerība, ka līdz ar musonu sezonas iestāšanos negaisi izkaltušajai augsnei dos vairāk mitruma un grūtībās nonākusī flora atlabs. Musonu laikā svelmainās pilsētas tiek atvēsinātas, taču lietavas kalnu pilsētām un zemajiem tuksnešiem rada plūdu risku. 

Musonu laikā gan ne vienmēr līst daudz. Un pat tad, kad līst, nokrišņi visā reģionā nav vienmērīgi. Divas aizvadītās sezonas bija iespaidīgas, taču divas pirms tam bija ļoti neveiksmīgas.

Saskaņā ar Nacionālā meteoroloģiskā dienesta datiem Fīniksā lietus tuvākajā laikā nav gaidāms un turpināsies karstums.

Meteoroloģijas dienests arī plāno izsludināt brīdinājumu par ārkārtēju karstumu no piektdienas līdz pirmdienai, kad augstākā temperatūra būs no +43,9 līdz +47,2 grādiem.

KONTEKSTS:

ASV Arizonas štata galvaspilsētā Fīniksā jūlijā 16 dienas pēc kārtas gaisa temperatūra pārsniedza +43 grādu atzīmi. Aizvadītajā mēnesī, termometra stabiņam sasniedzot +48 grādus, tika reģistrēts temperatūras rekords kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma.

Fīniksā darbojas mobilās klīnikas, kurās tiek sniegta medicīniskā palīdzība bezpajumtniekiem, kas karstuma dēļ guvuši apdegumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti