Rīta Panorāma

Makrons atbalsta referendumu par migrāciju Francijā

Rīta Panorāma

Ko iesākt ar nolietoto sadzīves tehniku?

Ziemeļu Ledus okeāna dzelmē atrod "melnos skursteņus"

Ziemeļu Ledus okeāna dzelmē atrod «melnos skursteņus»

Norvēģijas pētnieki Ziemeļu Ledus okeāna dzīlēs atraduši tā dēvētos melnos skursteņus jeb vietas, kur no grunts izplūst vulkāniskās darbības sakarsēts ūdens un tvaiki. Šādu vietu izpēte var sniegt atbildes uz jautājumu par dzīvības izcelšanos uz Zemes.

"Šis ir viens no lielākajiem laukiem, par kuriem mēs zinām. Bija pārsteidzoši tos atrast šajā teritorijā. Mēs to negaidījām, bet tur tie bija, un ap tiem bija apbrīnojama dzīvība. Apbrīnojama savvaļas dzīvība ap silto ūdeni," pauda profesors Rolfs Birgers Pedersens. 

Norvēģu zinātnieki un viņu partneri pētījumus veica zemūdens kalnu grēdā, kas atrodas starp Svalbāras arhipelāgu un Grenlandi. Trīs kilometru dziļumā ap hidrotermāliem avotiem bija dažādi mikroorganismi, kas kalpo par barību citām lielākām dzīvām būtnēm.

Interesanti ir arī paši "skursteņi", kas atšķiras no līdzīgām formācijām citviet pasaulē, un šī vieta var kļūt par laboratoriju ūdens, minerālu un dzīvu būtņu mijiedarbības izpētei.

Tieši šādā vidē uz Zemes varēja rasties dzīvība.

Zinātnieki nemīl fantazēt, bet tomēr pastāv iespēja, ka līdzīgas dzīvības formas varētu būt uz vairākiem mūsu Saules sistēmas lielo planētu pavadoņiem. Tur zem biezas ledus kārtas ir šķidrs okeāns, kura ūdens ķīmiskais sastāvs ir līdzīgs tam, kāds ir pie minētajiem ģeotermālajiem avotiem, kur temperatūra var sasniegt vairākus simtus grādu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti