Lēdurgas kaķu māju izdodas atrast diezgan ātri. Tā patiešām izskatās tumša. Uz klauvējieniem neviens ilgi neatbildēja, tomēr uzstājīgā klauvēšana deva rezultātu – saimnieks Gunis atvēra durvis. Mājas īpatnība ir tāda, ka visas durvis ir bez rokturiem un vienīgais rokturis ir saimnieka kabatā.
Vienā istabā dzīvo kaķenes ar kaķēniem, otrā runči. Ir aizdomas, ka kaķi atrodas arī istabās, kuras raidījuma veidotājiem palika slēgtas.
Kaķi izskatās diezgan izkāmējuši. Saimnieks gan apgalvo, ka baro labi.
"Es pats nav ēdis, bet kaķīši man ir paēduši," sacīja saimnieks.
Izskaitīt, cik kaķu ir mājā, neizdevās. Izrādās – to nezin pat Gunis.
Gunim ļoti patīk mazi kaķēni. Viņš tos sauc par maziem eņģelīšiem. Tā kā viņš saviem kaķiem neliedz mīlas priekus, kaķu ir arvien vairāk.
"Ķepa uz sirds" piedāvāja kaķēnus uzreiz aizvest uz patversmi, bet pārējiem atvest barību. Līdz tuvākajam veikalam ir četri kilometri, un tur piedāvājumā tikai viena – pati lētākā un nekvalitatīvākā kaķu barība.
Tuvākā veterinārā klīnika, kur var nopirkt pārvietojamo kasti kaķiem, ir 20 kilometru attālumā. Tāda ir mūsdienu realitāte Latvijas laukos.
Gunis bija gatavs atdot piecus kaķēnus. Vēlāk dzīvnieku patversmes vetārsts secināja, ka kaķēni ir novārguši, cieš no dehidrācijas, parazītiem un acu vīrusa. Tas būs pierādījums tam, ka Gunis, kurš kaķus, iespējams, ļoti mīl, ar tiem tā īsti galā vairs netiek.
Pats viņš to atzīt gan negribēja: "Man kaķi ir pietiekoši [ēduši]. Man viņi badā nav. Es pats labāk neēdis, bet kaķi ir, to man visi cilvēki saka."
Šādu situāciju Latvijā ir daudz. Ko darīt? Ja ir aizdomas par nežēlīgu izturēšanos pret dzīvnieku jeb labturības pārkāpumiem, būtu jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).
"Notikumam arī jābūt precīzi aprakstītam, kas tad īsti tur ir. Jānofilmē vai jābūt foto fiksācijai. Vienkārši pateikt, ka tam sunītim ir slikti, ar to diemžēl būs par maz, lai mēs kaut kur dotos," sacīja PVD pārstāvis Mareks Samohvalovs.
Šoreiz LTV raidījumam bija iespēja PVD ierēdnim parādīt 40 minūšu video. Pēc video noskatīšanās dienesta pārstāvis solīja rīkoties: "Kā minimums būtu jāpārbauda, vai ir vakcinēti šie kaķīši. Nu, tad acīmredzot būtu iemesls pārbaudei, lai saprastu, kas notiek un kā cilvēks pats redz šīs situācijas attīstību. Varbūt viņš ir apņēmības pilns visu izpildīt un vakcinēt. Tas noteikti nav viena veida risinājums konkrētajā situācijā."
Tikmēr vismaz pieci kaķēni tiks ārstēti un turpmākos mēnešus dzīvos labākos apstākļos, bet pēc tam tik nodoti adopcijai jauniem un atbildīgiem saimniekiem.