Dabas aizsargātāji: Vairumā gadījumu savvaļā sastaptiem dzīvnieku mazuļiem palīdzība nav vajadzīga

Vairumam dzīvnieku un putnu pavasaris ir mazuļu gaidīšanas laiks, tāpēc vasarā ir liela iespējamība tos dabā sastapt, tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde kampaņā "Neizdzēs dzīvību!" atgādināja, ka vairumā gadījumu savvaļas dzīvnieku mazuļiem palīdzība nav nepieciešama.

Ar kampaņas saukli "Atstāj mani savvaļā! Gribu augt savā vaļā" Dabas aizsardzības pārvalde uzsvēra, ka labākās mājas savvaļas dzīvniekam ir savvaļa. Lai palīdzētu izvērtēt situācijas, kurās palīdzība nav nepieciešama, bet kurās palīdzīga roka noderētu, kampaņas vietnē www.neizdzesdzivibu.lv eksperti apkopojuši informāciju, kurā gadījumā dzīvnieks uzskatāms par bezpalīdzīgu, bet kurā nē, kā pareizāk sniegt palīdzību un kurām iestādēm ziņot atšķirīgās situācijās.  

Nereti cilvēki maldīgi domā, ka dzīvnieka mazulis, kas nekustīgi guļ zālē vai mežā, ir vecāku pamests, taču tā ir ierasta prakse dzīvnieku pasaulē – kamēr vecāki devušies barības meklējumos, jaunākie ģimenes locekļi paliek ierastajā vidē un gaida vecākus pārnākam. Tāpēc pārvalde mudina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iespēju robežās izvairīties no savvaļas dzīvnieku un mazuļu traucēšanas.

Tomēr gadījumos, ja dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, ieteicams vērsties atbildīgajās iestādēs, piemēram:

  • ja dzīvnieks ir savainots, jāziņo pašvaldībai,
  • ja dzīvnieks ir iesprūdis, sapinies, iesprostots, iekritis, ielūzis un pats nespēj atsvabināties vai izkļūt no sprosta, nepieciešams zvanīt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruņa numuru 112.  

Latvijā visbiežāk sastopamās savvaļas zīdītāju sugas ir aļņi, brieži, lapsas un stirnas. Vienlaikus gan Dabas aizsardzības pārvalde, gan veterinārārsti, gan Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs un dzīvnieku patversmes saņem regulāras ziņas par cilvēku satiktiem ežiem, zaķiem, pūcēm un vāverēm, kas mīt tuvu cilvēkiem.

Kampaņas plakāts.
Kampaņas plakāts.

Kā skaidroja kampaņas rīkotāji, sastapties ar savvaļas dzīvniekiem var ne tikai dabā, bet arī pilsētvidē, kur dzīvnieki novērtē pilsētvides sniegtās ērtības – salīdzinoši viegli pieejamo pārtiku atkritumu novietnēs, komposta kaudzēs, mājdzīvnieku bļodās. Lai mazinātu savvaļas dzīvnieku vēlmi uzturēties cilvēku dzīvesvietu tuvumā un mudinātu tiem barību meklēt savvaļā, eksperti aicina savvaļas dzīvniekus nebarot un novērst iespēju tiem piekļūt atkritumu urnām un kompostu kaudzēm.

"Ja nepieciešams padoms vai atbildes uz jautājumiem, sastopot savvaļas dzīvnieku, aicinām sazināties pa tālruni 27313200 un saņemt bezmaksas konsultāciju par atbilstošāko rīcību konkrētajā situācijā," mudināja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti