Bīstamo invazīvo sugu ierobežošanai rīko talku dabas liegumā «Vecdaugava»

2023. gada 15. jūnijā pulksten 10 dabas liegumā "Vecdaugava" Rīgā, notiks kampaņa "Ķeram svešos Latvijas dabā", un ikviens aicināts piedalīties talkā bīstamo invazīvo sugu ierobežošanai, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Talkā, ko rīko Dabas aizsardzības pārvalde kopā ar Pasaules Dabas Fondu, ar zinošākajiem invazīvo sugu ekspertiem būs iespēja apgūt invazīvo sugu ierobežošanas metodes, speciālistiem uzdot interesējošos jautājumus un pielikt savu roku "svešo" ienācēju ierobežošanā.

Dalība talkā jāpiesaka līdz 12. jūnijam, aizpildot anketu.

Uz vietas darbosies arī mobilā Dabas klase ar izzinošām aktivitātēm par invazīvajām sugām, kas vēl vairāk sekmēs informācijas apguvi.  

Dabas liegumā "Vecdaugava" aptuveni septiņu hektāru platībā izplatījušās invazīvās sugas: puķu sprigane, kas atzīta par vienu no invazīvākajām sugām ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā, un krokainā roze. Talkas dalībniekiem cimdi un nepieciešamais inventārs tiks nodrošināts.

Tikšanās vieta būs Skanstnieku iela Vecdaugavas krastā, pie ieejas dabas liegumā "Vecdaugava".   

Dabas aizsardzības pārvaldē informēja – lai netraucētu šobrīd ligzdojošos putnus, talka norisināsies ārpus ligzdošanas teritorijas un netiks izmantota tehnika, kas rada troksni, bet notiks tikai augu raušana ar rokām vai sakņu izrakšana ar lāpstu.

Saskaņā ar "Dabas lieguma "Vecdaugava" individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem", talkas darbības – invazīvo sugu izskaušana – ietilpst teritorijas apsaimniekošanas pasākumos, jo invazīvās sugas, veidojot monoaudzes, apdraud dabas vērtības, kā arī kalpo kā donorteritorija šo bīstamo sugu tālākai izplatībai.

Ziņot par invazīvajiem augiem

Talka ir viena no aktivitātēm "LatViaNature" organizētajā kampaņā "Ķeram svešos Latvijas dabā", kuras mērķi ir veicināt sabiedrības izpratni par bīstamajām invazīvajām sugām, to radītajiem draudiem Latvijas dabai un informēt par nepieciešamību ziņot par šo sugu novērojumiem dabā Dabas aizsardzības pārvaldes vietnē www.invazivs.lv.

Vietnē ir apkopota arī informācija – apraksti un fotogrāfijas – par Latvijā invazīvajām sugām un zināmo to izplatību.

Iesniegt ziņojumu var šādi:

  • inzvazīvās sugas jānofotografē; 
  • vietnē www.invazivs.lv jāaizpilda īsa anketa, atstājot savu kontaktinformāciju, lai nepieciešamības gadījumā eksperti var sazināties;
  • jānorāda atradnes vieta kartē.

Visus iesniegtos ziņojumus pārbauda zinātnieki un dabas eksperti, kuri ikdienā strādā Dabas aizsardzības pārvaldē, Daugavpils Universitātē un Latvijas Hidroekoloģijas institūtā. Ziņojumi ļauj agrīni atklāt un apzināt "svešo" izplatību, kā arī valsts līmenī plānot ierobežošanas pasākumus, skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldē. Mūsdienīga dabas aizsardzība balstās zinātnē un sadarbībā – ikviena praktiskā iesaistē.  

No Latvijas dabā sastopamajām augu un dzīvnieku sugām apmēram trešdaļa ir svešzemju sugas. Aptuveni 10% svešzemju sugu ir bīstamas – invazīvas sugas, kas apdraud dabas daudzveidību Latvijā: agresīvi izplatās un izkonkurē vietējās sugas. Invazīvās sugas var ne tikai radīt dabas ekosistēmu izmaiņas, bet arī nodarīt ekonomisku kaitējumu un atsevišķas sugas arī kaitējumu cilvēka veselībai.

Projekts "LIFE-IP LatViaNature" "Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija" (LIFE19IPE/LV/000010) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti