Aptauja: cilvēka ietekmi uz klimata pārmaiņām biežāk Latvijā apzinās sievietes un jaunieši

Latvijas vides organizāciju iniciatīvas "Zaļais barometrs" šī gada maijā veiktā iedzīvotāju aptauja, kuras mērķis bija noskaidrot viedokli par klimata pārmaiņām, rāda, ka 85% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 65 gadiem uzskata, ka cilvēka darbība kopumā ir ietekmējusi šobrīd notiekošās klimata pārmaiņas pasaulē, tomēr iedzīvotāju uzskati par savu pienākumu piedalīties klimata pārmaiņu ierobežošanās dalās. Biežāk cilvēka ietekmi uz klimatu apzinās sievietes un jaunieši.

ĪSUMĀ:

  • Vairākums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka cilvēks ir ietekmējis klimata pārmaiņas, bet krietni mazāk ir tādu, kuri uzskata par pienākumu rīkoties klimata pārmaiņu ierobežošanā. 
  • Augstāku klimata tēmas izpratni parāda sievietes, gados jaunāki iedzīvotāji, skolēni, studenti, kā arī cilvēki ar augstākiem ienākumiem.
  • Lielākā daļa iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā nav "zaļākās" politiskās partijas.

Latvijas Dabas fonda vides politikas eksperte Baiba Baltvilka-Vitajevska par "Zaļā barometra" aptaujas rezultātiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tam, ka cilvēka darbība zināmā mērā un vairāk ir ietekmējusi šobrīd notiekošās klimata pārmaiņas pasaulē kopumā, biežāk piekrīt sievietes, gados jaunāki iedzīvotāji (18 – 34 gadi) un skolēni, studenti.

Tikmēr 15% iedzīvotāju aptaujā ir norādījuši, ka, viņuprāt, cilvēka darbība šobrīd notiekošās klimata pārmaiņas pasaulē kopumā ietekmējusi nelielā mērā, bet 6% – ka nemaz. Biežāk šādu viedokli pauduši vīrieši, iedzīvotāji 45–54 gadu vecuma grupā un pašnodarbinātie.

Latvijas Dabas fonda pārstāve Baiba Vitajevska-Baltvilka norādīja, ka pirmajā brīdī aptaujas rezultāti varētu šķist pozitīvi, tomēr, analizējot dziļāk atbilžu izvērsumu, var iezīmēties cita aina.

"Droši varam apgalvot, ka pārliecinātu klimatskeptiķu Latvijā nav daudz – tikai 6% piekrīt apgalvojumam, ka cilvēks nekādi nav ietekmējis klimatu. Taču jau trīs reizes vairāk (15%) ir tādu, kuri uzskata, ka ietekme ir minimāla. Ja iedzīvotājs uzskata, ka cilvēka ietekme uz klimatu ir niecīga, tad kāpēc atbalstīt klimata mazināšanas politiku?

Tātad pārliecināti klimatskeptiķi kopā ar šiem mērenajiem skeptiķiem veido jau 20% no Latvijas iedzīvotājiem," pauda Vitajevska-Baltvilka. 

"Turklāt daļa no 9% iedzīvotāju, kuri savu viedokli nav noformulējuši, potenciāli var pieslieties kādai no šīm grupām. Tas var jau veidot ceturto daļu Latvijas iedzīvotāju, kuri potenciāli var nostāties pret jebkādu klimata pārmaiņu mazināšanas politiku."

Aptauja liecina, ka iedzīvotāju uzskati par savu pienākumu piedalīties klimata pārmaiņu ierobežošanā dalās. 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 65 gadiem uzskata, ka Latvijas iedzīvotājiem būtu pienākums piedalīties klimata pārmaiņu ierobežošanā, piemēram, atsakoties no fosilā kurināmā, pārejot uz elektroauto. Savukārt 39% iedzīvotāju tā neuzskata. 17% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa.

To, ka Latvijas iedzīvotājiem būtu pienākums piedalīties klimata pārmaiņu ierobežošanā, biežāk ir norādījušas sievietes, gados jaunāki iedzīvotāji (18–34 gadi), latvieši, iedzīvotāji, kuri ģimenē sarunājas latviešu valodā, un skolēni, studenti, iedzīvotāji ar augstākiem personīgajiem ienākumiem.

Savukārt retāk nekā sabiedrība kopumā šim apgalvojumam piekrīt vīrieši, iedzīvotāji vecumā no 45 līdz 65 gadiem un cittautieši.

Taujāti, kuru no šobrīd aktīvajām politiskajām partijām vai partiju apvienībām uzskata par "viszaļāko" – tādu, kas aizstāv dabas intereses un rīkojas vides un klimata labā, diezgan liels īpatsvars iedzīvotāju (39%) uzskata, ka tādas nav nevienas. Trešā daļa (32%) iedzīvotāju norāda, ka viņiem nav viedokļa šajā jautājumā. Tikai ceturtā daļa (29%) iedzīvotāju uzskata kādu no pašlaik aktīvajām partijām par tādu, kas aizstāv dabas intereses un rīkojas vides un klimata labā, tomēr neviena no partijām nav izteikts līderis šajā jomā, secināts aptaujā.

KONTEKSTS:

Projektu "Zaļais barometrs" īsteno Latvijas lielākās vides nevalstiskās organizācijas – Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Latvijas Dabas fonds, "Zaļā brīvība", Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un Pasaules Dabas fonds.

Iniciatīvas mērķis ir uzraudzīt un vērtēt politiskās norises saistībā ar dabas un vides jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti