Latvijas Sarkanās grāmatas atjaunošanas projektā par apdraudētām atzītas ap 500 sugas

Latvijas Sarkanās grāmatas atjaunošanas projektā no 1500 izvērtētajām sugām par apdraudētām atzītas aptuveni 500 sugas. Daudzām sugām būtiskākie apdraudējuma faktori ir biotopu kvalitātes un platību samazināšanās, kā arī to fragmentācija. Savukārt kā reģionāli izmirušas novērtētas 60 sugas, kuras iepriekš Latvijā ir fiksētas, bet pēdējās desmitgadēs tām vairs nav drošu pierādījumu.

Latvijas Sarkanās grāmatas atjaunošanas projektā par apdraudētām atzītas ap 500 sugas
00:00 / 04:23
Lejuplādēt

Projektā "Life for Species" jaunas Sarkanās grāmatas sastādīšanai dabas eksperti pēdējos gados izvērtējuši vairāk nekā 1500 dažādas sugas. Atbilstoši starptautiskiem kritērijiem sugām piešķirta kāda no trīs apdraudētības kategorijām.

"Trīs kategorijas apdraudētajām sugām ir: kritiski apdraudētās, stipri apdraudētās un jutīgās sugas, un tādas no šīm 1500 sugām, kuras mēs vērtējām, sastādīja vairāk nekā trešo daļu. Tātad vairāk nekā 500 sugas. Tikai jāņem vērā, ka tas nenozīmē, ka apdraudēta trešdaļa Latvijas sugu, jo pirms izvērtējuma veikšanas mēs atlasījām, kuras sugas potenciāli būtu jāpēta. Tās ir arī tās sugas, kas bija iepriekšējās Sarkanajās grāmatās, gan īpaši aizsargājamās sugas, gan Eiropas nozīmes aizsargājamās sugas," stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) projekta koordinators Jēkabs Dzenis.

Kā labu piemēru Dzenis minēja dzērves un samus, kuri jaunajā Sarkanajā grāmatā vairs nebūs atrodami. Tikmēr kā stipri apdraudētas kopumā novērtētas 300 sugas, kā jutīgas 225 un kritiski apdraudētas ir 135 sugas.

Savukārt kā reģionāli izmirušas novērtētas 60 sugas, kuras iepriekš Latvijā ir fiksētas, bet tām vairs nav drošu pierādījumu pēdējās desmitgadēs.

Mikoloģe Inita Daniele pēc Sarkanās grāmatas sugu izvērtēšanas secināja, ka sēņu kategorijā saraksts būs garāks, bet ir arī atsevišķas sugas kā pārslainā beka vai rumpuču skrimslene, kuras vairs netiek uzskatītas par apdraudētām, jo, salīdzinot ar laiku pirms 20 gadiem, patlaban Latvijā ir vairāk sēņu pazinēju un arī datu par to atradnēm. Savukārt apdraudēto sarakstā nonākušas daudzas jaunatklātās sugas Latvijas teritorijā.

"Tām sēnēm ir maz atradņu un ir specifiski apdraudēti biotopi, tie var būt platlapju meži, gan dabiskās nemēslotās pļavas, piemēram, stiklenēm," sacīja Daniele.

Zīdītāju kategorijā no izvērtētajām 39 sugām izmiršanas risks Latvijas Sarkanajā grāmatā būs attiecināts uz piecām sugām, to vidū cūkdelfīns, pogainais ronis, platausainais sikspārnis, kā arī lielais susuris un meža susuris.

Sarkanā grāmata ir populārzinātnisks materiāls, kas top uz zinātniskas izpētes pamata par to, kāds ir sugu stāvoklis valstī. Iepriekš tā tapusi pirms vairāk nekā 20 gadiem. Šobrīd nozares eksperti pabeiguši darbu pie sugu izpētes un apspriež iegūtos rezultātus, bet atjaunotais Sarkanās grāmatas izdevums nāks klajā nākamā gada nogalē gan grāmatu sējumu, gan digitālā formātā.

Četru gadu projekta finansējums ir 2,4 miljoni eiro no Eiropas Komisijas LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti