Žanis Lipke kā kontrabandists – atklās jaunu izstādi viņa memoriālā

Žaņa Lipkes memoriālā 8.decembrī atklās izstādi “Kontrabanda Rīgā. Spirts. Zīds. Mežģīnes. 20. gs. 20. – 30. gadi”. Izstādes radīšanu iedvesmojusi mazāk zināmā lappuse ebreju glābēja Žaņa Lipkes biogrāfijā – viņa kontrabandista darbība. 

Rīgas dokeris Lipke ar dažādu preču nelegālo tirdzniecību nodarbojās jau Ulmaņlaikos un turpināja to arī Otrā pasaules kara gados, savas cilvēkglābšanas misijas laikā. Lielā mērā tieši šī nepaklausība likumam un necilvēcīgas varas priekšā bija izšķiroša, radot viņam iespēju saglabāt ap 50 cilvēku dzīvības.

Rīgā kā tirdzniecības pilsētā nelegālā preču aprite bijusi vienmēr. Starpkaru periodā, atjaunojot valsts ekonomiku, būtiski bija ierobežot importa preču ievešanu. Šim nolūkam visefektīvākais līdzeklis bija dažādi ievedmuitas tarifi.

Kādas preces tolaik bija aizliegtas? Ko no importa izstrādājumiem īpaši iekāroja ikviena modes dāma? Kur vēlos vakaros Rīgā varēja iegādāties šņabi un liķieri? 

Izstādes centrā būs nepakļaušanās kā dzīvesveids un izdzīvošanas stratēģija. Mākslinieks Aigars Bikše mēģinājis uzminēt cilvēkam piemītošo nonkonformisma jeb nepaklausības gēna ietekmi uz mūsu rīcību, un katram apmeklētājam būs iespēja izmērīt, cik šis gēns viņā ir aktīvs.

Izstāde būs apskatāma no 9. decembra līdz 2017.gada 31. maijam Žaņa Lipkes memoriālā, Mazajā Balasta dambī 9, Ķīpsalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti