VIDEO: PSRS okupācijas karaspēks un Latvijas NBS veidošanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ceturtdien, 20. maijā notika Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Tautas frontes muzeja nodaļas organizēta diskusija „Varšavas blokam nē, NATO jā!”, kurā runāja par PSRS okupācijas karaspēka klātbūtni Latvijā (1940.–1941. g. un 1944.–1994. g.) un Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku veidošanu pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991. gadā, informēja muzeja direktore Anna Zeibārte.

Diskusijā runāja ne tikai par jauno Latvijas bruņoto spēku veidošanu, bet arī par PSRS okupācijas karaspēka pusgadsimta ilgās klātbūtnes sekām Latvijā. Pēc Krievijas armijas izvešanas neatkarīgajā Latvijā palika nezināms skaits bijušo militārpersonu un viņu ģimenes locekļi, kuru lojalitāte mūsu valstij bieži raisījusi pamatotas šaubas, norādīja Zeibārte.

Diskusijā piedalījās atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube, atvaļinātais viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, atvaļinātais pulkvežleitnants Jānis Kušķis un žurnālists Atis Klimovičs.

Jau 1940. gada 11. jūlijā, tikai nepilnu mēnesi pēc Latvijas valsts okupācijas, PSRS izveidoja īpašu militāro apgabalu ar štābu Rīgā. 1990. gadā Baltijas kara apgabalā atradās aptuveni 170 000 karavīru, 1300 tanku, 1500 bruņumašīnu, 800 lielgabalu un 170 kaujas helikopteru. Pēc Berlīnes mūra krišanas te tika dislocēti arī no Austrumvācijas izvestie padomju karavīri.

1990. gada 9. maijā,  tikai piecas dienas pēc Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pieņemšanas, Daugavmalā notika pēdējā PSRS Baltijas kara apgabala militārā parāde Rīgā. Tā okupācijas vara demonstrēja, ka Maskava joprojām uzskata par spēkā esošu 1939. gada 23. augustā ar Hitleru noslēgto līgumu un netaisās piekāpties.

1989. gada 23. februāris. Rīgā notika Interfrontes mītiņš un demonstrācija, protestējot pret lēmumu...
1989. gada 23. februāris. Rīgā notika Interfrontes mītiņš un demonstrācija, protestējot pret lēmumu par migrācijas pārtraukšanu.

Sarunu ciklu “Trešā atmoda. 1991. gads. Atbrīvošanās” Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa Tautas frontes muzejs veido sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti