VIDEO: Kā Latvijas Radio atgriezās darbā pēc OMON kaujinieku iebrukuma 1991.gadā

Gandrīz 25 gadi jau pagājuši kopš tā laika, kad Latvijas Radio (LR) ēku Doma laukumā divas dienas augusta puča laikā pārņēma milicijas specvienības, kas plašāk pazīstamas ar nosaukumu OMON, un Baltijas kara apgabala karaspēka vienības, atgādina LR.

LR namā tie ienāca 19.augusta pievakarē un to pameta 21.augustā, ļaujot darbiniekiem atgriezties izdemolētajās telpās.

Neskatoties uz to, ka Latvijas televīzijas (LTV) raidījumi jau 19.augusta vakarā tika pārtraukti OMON iebrukuma dēļ, LR turpināja raidīt visā Latvijas teritorijā no slepena raidītāja Valmierā. Tas bija izšķiroši laikā, kad vēl nebija mobilo telefonu, interneta un sociālo tīklu, un bija nepieciešams sniegt operatīvu un uzticamu informāciju Latvijas iedzīvotājiem.

Puča pirmās dienas vakarā radionamā bija 17 cilvēki, kurus OMON kaujinieki tikai uz rīta pusi izlaida no ēkas, bet pēc tam radiomāju esot pārņēmuši desantnieki. Kad žurnālisti 21.augustā atkal varēja iekļūt LR ēkā, visapkārt valdīja liela nekārtība: uzlauzti seifi, salauztas durvis, visapkārt mētājušās izvandītas mantas un dažādi pārtikas atkritumi. Esot nozagti arī reportāžas magnetofoni, tomēr tehniskās telpas un aparatūra nebija sabojāta.

1991.gada 21.augustā Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma Konstitucionālo likumu „Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, kurā noteica, ka tālākas sarunas ar PSRS varas un pārvaldes iestādēm par neatkarības atjaunošanu vairs nav iespējamas, tādēļ 1990. gada 4. maijā deklarētais pārejas periods ir beidzies un Latvijā pilnā apjomā ir atjaunota 1922. gada Satversmes darbība.

Operators Gunārs Bandēns ir uzfilmējis kadrus LR ēkā 21.augustā pēc tam, kad to bija pametuši OMON kaujinieki un LR darbinieki atkal varēja atgriezties savā darba vietā un atsākt darbu.

Latvijā ik gadu piemin augusta puča notikumus, arī pērn Rīgā notika konference, kurā atcerējās tā laika notikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti