Solis

Solis

Solis

Solis

Solis

Vēsture vienā minūtē: Inovācijas un VEF

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tāpat kā šodien ar cerībām raugāmies uz Latvijas inovācijām, tās gaidīja arī Latvija 1920.-30. gados. Lai gan 1920.-30. gados Latvija bija agrāra valsts un mūsu eksporta lielāko daļu veidoja lauksaimniecības produkcija un kokmateriāli, Latvijas lepnums bijuši arī tehnoloģiju ģēniji. Viena no visu laiku izcilākajām Latvijas tehnoloģiju kalvēm bijusi Valsts elektrotehniskā fabrika – “VEF”. 1930. gados tā izauga par pasaules līmeņa inovatīvu un daudzpusīgu uzņēmumu.

No 1938. gada “VEF” Rīgā ražoja pasaulē mazāko miniatūro fotoaparātu “Minox”,  vācbaltiešu inženiera Valtera Capa izgudrojumu. Atbilstoši tā laika varas situācijai,

pirmais rūpnieciski ražotais ''VEF Minox'' 1938. gada 2. novembrī tika pasniegts Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim.

Līdz digitālā foto ēras sākumam tas bija mazākais fotoaparāts pasaulē – 2x3x8 cm liels, kas uz īpašas nelielas filmiņas spēj uzņemt atzīstamas kvalitātes attēlus.

Gan Latvijas kultūra, gan arī saimniecība tika rādīta arī izstādēs citur pasaulē. Divas virsotnes bija 1935. gada Vispasaules izstāde Briselē un 1937. gada Vispasaules izstāde Parīzē. Francijas galvaspilsētā Latvija sevi rādīja ne tikai 1000 m2 lielajā Baltijas kopīgajā paviljonā, bet arī Vispasaules izstādesRradio paviljonā. Ar 1937. gada Vispasaules izstādes Parīzē ''Grand Prix'' apbalvojumu tika cildināti Ādolfa Irbītes dizainētie VEF radioaparāti. Viņa brāļa Kārļa Irbītes konstruētā un VEF būvētā lidmašīna J-12 devās uz Parīzi un Vispasaules izstādes ietvaros piedalījās starptautiskajā sacensību lidojumā pāri Francijai mazo lidmašīnu klasē un saņēma daudzus slavinājumus turienes izdevumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti