Solis

Solis

Solis

Solis: Otrais pasaules karš un pretošanās okupācijām

Solis: Latvijas pēckara demogrāfija un rusifikācijas politika

Vēsture 1 minūtē: Latvijas pēckara demogrāfija un rusifikācijas politika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Padomju okupācija nozīmēja ne tikai politiskā režīma maiņu. Padomju armijas dislokācija Latvijā un masveidīga imigrācija no citām PSRS daļām mainīja Latvijas iedzīvotāju sastāvu.

Lai gan Latvijā tradicionāli dzīvojušas dažādas etniskās un reliģiskās grupas, kas veidojušas pat 25% Latvijas iedzīvotāju, imigrācija pēc 1945. gada notika nepieredzēti strauji. Tās rezultātā latviešu īpatsvars Latvijā laika posmā no 30. gadu beigām līdz 80. gadu beigām bija samazinājies no aptuveni 75% līdz aptuveni 50%.

Kopējais ieceļojušo skaits līdz 80. gadu beigām tiek lēsts aptuveni 700 000, un šajā laikā gandrīz 30% Latvijas iedzīvotāju bija dzimuši ārpus Latvijas, tas ir ļoti augsts rādītājs visas Eiropas kontekstā.

Rusifikācijas politikas ietekmē maz uzmanības tika pievērsts latviešu valodas, kultūras mācīšanai, līdz ar to veidojās ievērojama iedzīvotāju daļa, kopiena, kas ļoti virspusēji vai nemaz nepārzināja Latvijas vēsturi, kultūru, dzīvoja krievvalodīgajā padomju informācijas un kultūras telpā. Šī padomju politika mainīja ne tikai iedzīvotāju sastāvu, bet arī sabiedrības uzbūvi, kultūras vidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti