Solis

Solis. Barikādes

Solis

Solis. Sportistu panākumi

Solis. Baltijas sadarbība

Vēsture 1 minūtē: Latvija, Igaunija un Lietuva – draudzība un ķīviņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latviju ar tuvākajiem kaimiņiem – lietuviešiem un igauņiem - saistījuši gan gadsimtiem ilgas līdzīgas vēstures, sadarbības  un kopējas pieredzes stāsti, gan arī savstarpēja konkurence un nesaskaņas. No 13. gadsimta zināms stāsts par kauju pie Saules jeb Saules kauju 1236. gada 22. septembrī. Senās etniski radniecīgās kaimiņu tautas - zemgaļi un žemaiši, latviešu un lietuviešu priekšteči, uzvarēja vācu bruņiniekus – Zobenbrāļu ordeni.

Lai gan valodas un etniskās izcelsmes ziņā brāļu tautas ir latvieši un lietuvieši, vēsturiskajā pieredzē turpmākajos gadsimtos daudz tuvāki esam bijuši ar igauņiem.

Kopš Livonijas laikiem ar igauņiem esam dzīvojuši vienā valsts struktūrā līdz pat 1917. gadam, kad Vidzemes guberņu sadalīja igauņu un latviešu daļā. Tiesa gan, kad latvieši 19. gadsimtā sāka interesēties par savu vēsturi, stāsts par baltu tautu senatni lietuviešiem un prūšiem arī bija svarīgs iedvesmas avots.

1919. gadā, Latvijas Neatkarības kara laikā, izšķiroša bija Igaunijas armijas palīdzībai Latvijai pret vācu vienībām 1919. gada vasarā, tiesa, vēlāk igauņi jutās mazliet nenovērtēti par šo palīdzību un katrā ziņā par savu uzskatīja Roņu salu, Ainažus un visu Valkas pilsētu. Robežu novilkšana raisīja arī domstarpības ar lietuviešiem, kuriem tika Kurzemes guberņai piederīgā Palanga, kamēr Latvija no bijušās Kauņas guberņas teritorijas ieguva Aknīstes pagastu. Lietuvas lepošanās ar savu seno lielvalsti un skati arī Latvijas teritorijas virzienā, tāpat kā nesaskaņas ar igauņiem, gan tikai brīžiem traucēja Latvijas, Igaunijas un Lietuvas sadarbībai, kurā Latvija un Rīga vienmēr bija viduspunkts.

Turpmākajās desmitgadēs kaimiņus vienoja atrašanās padomju okupācijā un 1980. gadu beigās arī kopēja cīņa pret padomju okupācijas varu. Tam sekoja jaunas nesaprašanās, piemēram, par jūras robežu ar Lietuvu un t.s. “reņģu kari”, un šodien – skatīšanās vienam uz otru – kurš kurā nozarē labāks. Un tomēr – ciešāku sabiedroto un likteņa biedru par trīs māsām Baltijas krastā laikam nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti