Ventspilī viduslaiku festivālā iepazīst unikālus mūzikas instrumentus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ventspilī Latvijā pirmajā viduslaikiem veltītā mūzikas festivālā bija iespējams iepazīt unikālus mūzikas instrumentus. Divus no retajiem instrumentiem pasākuma norises laikā varēja arī sadzirdēt.

Daudzi viduslaiku taustiņinstrumenti līdz mūsdienām nav saglabājušies, un seno laiku instrumentu meistariem tas ir liels izaicinājums. Instrumentus bieži vien būvē tikai pēc rakstos vai vizuālos attēlojumos iegūtās informācijas. Nedēļas nogalē Livonijas ordeņa pilī Ventspilī Viduslaiku mūzikas festivālā varēja dzirdēt divus šādus unikālus instrumentus.

"Šis ir organetto - pārnēsājamas ērģeles, portatīvas ērģeles, kuras tiek spēlētas ar labo roku un ar kreiso roku tiek piegādāts gaiss.

Organetto spēle - tas ir zināmā mērā taustiņinstrumentālistam liels izaicinājums tāpēc, ka es spēlēju vai nu vienu melodiju, vai vienu balsi, vai divas, labākajā gadījumā - trīs. Tik, cik vienā rokā var saturēt. Šis konkrēti ir ļoti līdzīgs klavesīnam, bet varētu būt arī ar āmuriņiem. Tas nozīmē, ka tas varētu būt ļoti tuvu mūsdienu klavierēm, kas ir izdomātas jau viduslaikos," stāsta ērģelniece, senās mūzikas pētniece Ilze Bertrāna.

Organetto ērģelnieces rokās ir tikai trīs mēnešus un ir būvēts darbnīcā Vācijā.

Savukārt klavičembalo ir uzbūvēts tepat Latvijā pie mūzikas instrumentu meistara Kaspara Putriņa. Darbs ilga divus ar pusi gadus.

"Ir ārkārtīgi interesants tas senais laiks. Teiksim, ja jūs pieskaraties barokam, jūs sākat rakt tālāk, no kurienes ir nācis baroks, tālāk līdz renesansei. Un tie viduslaiki ir tikai likumsakarīga attīstība," teica seno mūzikas instrumentu meistars Kaspars Putriņš.

Festivāls bija iespēja ieklausīties un sajust tās iezīmes, kas būtiski ietekmējušas vēlāko mūzikas kultūru, arī Latvijā. Šis pasākums, kā atzīst festivāla idejas autors Guntars Prānis, kļūs par tradīciju, attīstot to arī kā izglītojošu notikumu vairāku dienu garumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti