Ventspilī aplūkojama aizliegto augļu iepakojuma jeb pudeļu etiķešu izstāde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

"Aizliegto augļu vilinošais iepakojums" – ar šādu nosaukumu šobrīd Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pilī skatāma izstāde „Dzērienu etiķetes Ventspilī 19. gs. beigās”. 

Izstādē eksponētas dzērienu etiķešu kopijas no Kuldīgas novada muzeja krājuma un dzērienu pudeles no Ventspils muzeja krājuma.

Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pils mazās zāles centrā izliktas pudeles un pudeļu atkorķējamie rīki, arī brīdinājums par alkohola kaitīgo ietekmi, savukārt pie zāles sienām skatāmas dažādas dzērienu etiķetes.

Muzeja darbinieki šo dzērienu etiķešu izstādi dēvē par aizliegto augļu vilinošo iepakojumu, kas etiķetēs tik vilinošs, atklāj muzeja vadošais pētnieks Armands Vijups.

„Te ir iespējas paskatīties, kādus dzērienus varēja iegādāties ventspilnieki 19. gs. beigās. Var sajust rusifikācijas laiku, tie ir 19. gs. 80. gadi, kad arvien vairāk krievu valoda ieviesās oficiālajā praksē, arī uz etiķetēm. Līdz tam uz etiķetēm vairāk dominē vācu valoda," stāsta Vijups.

Uz kādas etiķetes rakstīts -  Spirts Nr.2 – 96% stiprs. Spirts nācis no Vindavas, kā tolaik dēvēja Ventspili. Izstādē aplūkojamas etiķešu kopijas. Ventspils muzeja darbinieki saka, paldies Kuldīgas novada muzejam, kur joprojām glabājas plašs etiķešu klāsts.

„Godīgi sakot, nekur citur tās etiķetes nav saglabājušās," saka Vijups. "Tikai Kuldīgas novada muzejā ir N.Jevlampjeva spiestuves albums, kas saglabājies no 19. gs. beigām.  Tur ir 96 lapaspuses ar 501 ielīmētu etiķeti, ar visu, ko drukāja tipogrāfijā. Dzērienu etiķetes ir visinteresantākās.  Piemēram, vodku ( jēdziens nostiprinās ļoti lēnām, vesela pētījuma vērts, bet ne šajā izstādē) mēs te neredzēsim, ir vai nu attīrīts vīns vai spirts un citi dzērieni. Te ir 50%, 42%, 48%," bilst pētnieks.

Visas šīs etiķetes atspoguļo alkoholisko dzērienu ražotāju bagāto fantāziju spēcīgas konkurences apstākļos,

kas 19.gs. pastāvēja līdz pat 1895.gadam, kad Krievijas impērijā budžeta papildināšanai ieviesa alkohola tirdzniecības valsts monopolu un privāta stipro dzērienu ražošana mazumtirdzniecībai tika pārtraukta. Līdz ar to nozīmi zaudēja reklāma, arī etiķetēs atspoguļotais spožums.

„Vīnogu un ķimeņu, piparmētru – ļoti dekoratīvas etiķetes. Ir arī viena interesanta etiķete, kur vīrs tur pudeli rokās, un uz kuru noraugās sieva,  it kā tas viss būtu normāli..  Etiķete ir krāšņa. Ventspilī pildīts, iespējams, arī ražots dzēriens," stāsta Vijups.

Izstādē iespējams apskatīt arī pudeles, kur pildīti tā laika dzērieni.  

„Alus pudeles, piemēram, bija  atkārtotai lietošanai, ar uzrakstu - nepārdodas, daudzas alus darītavas izlaida pudeles ar reljefu uzrakstu, firmas zīmi," norāda pētnieks.

Aizliegto augļu vilinošais iepakojums jeb dzērienu etiķešu izstāde Livonijas ordeņa pils 3.stāvā mazajā izstāžu zālē būs apskatāma līdz decembrim.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti