Valkā atklās ekspozīciju «Valka – Latvijas neatkarības šūpulis»

Šajās dienās pirms 100 gadiem Valkā tika likts pamatakmens Latvijas valstij, jo tur sanāca Latviešu pagaidu nacionālā padome, kas pieņēma valsts izveidei svarīgus lēmumus, arī deklarāciju par Latviju kā autonomu valstsvienību. Lai stāstītu par šiem notikumiem, Valkas novadpētniecības muzejā izveidota ekspozīcija „Valka – Latvijas neatkarības šūpulis”.

To atklās sestdien, 2.decembrī, kad Valkā norisināsies vairāki Latviešu pagaidu nacionālajai padomei veltīti pasākumi, kurus varēs vērot tiešraidē portālā LSM.    

Pirmajā pasaules karā gruva ne tikai Eiropas lielās impērijas, traģisks šis laiks bija arī Latvijas teritorijas iedzīvotājiem – no armijā iesauktajiem vairums palika kaujas laukā vai vācu gūstā, bet mierīgajiem iedzīvotājiem nācās doties bēgļu gaitās.

Un par bēgļu centru kļuva mazpilsēta Valka, kurā tolaik bija pat aptuveni 35 000 iedzīvotāju. Valka kļuva arī par latviešu inteliģences centru.

“1915.gada augustā no Rīgas uz Valku pārcēlās laikraksts “Līdums”, kas tajā laikā ir viens no lielākajiem laikrakstiem, un līdz ar laikrakstu uz Valku atbrauc tie, kas arī laikrakstā strādāja, - Oto Nonācs, laikraksta redaktors, Kārlis Skalbe, Jānis Akurāters, un tad nu izveidojās arī tāda inteliģence šeit,” stāsta Valkas muzeja galvenā krājuma glabātāja Aija Priedīte. 

Valkā izveidojās arī dažādas bēgļu organizācijas, Valkā nodibināja arī Latviešu zemnieku savienību un, lai arī tolaik politiskā situācija nebūt nebija labvēlīga, jau virmoja ideja par savu valsti. Tas arī ir pamats Latviešu pagaidu nacionālās padomes dibināšanai.

“Šie latviešu sabiedriskie, politiskie darbinieki, kas sapulcējas Valkā, viņi saprata, ka tas ir tas brīdis, kad mēs nevaram klusēt, kad mums ir jābeidz beidzot tāda tipiskā latviešu strīdēšanās, cīkstēšanās par amatiem, bet ir beidzot jāsanāk kopā un jāpasaka, ko tad īsti latvieši grib,” klāsta vēsturnieks Jānis Tomaševskis. 

Savā pirmajā sesijā Latviešu pagaidu nacionālā padome pieņem deklarāciju „Ārvalstīm un tautām”, kurā teikts, ka Latvija, kurā ieiet Vidzeme, Kurzeme un Latgale, ir autonoma valstsvienība.

“Viņi ielika pamatakmeni Latvijas valstij; vienkārši tajā brīdī tā atklāti ierakstīt, ka nu neatkarīga valsts, neatļāva tā militārā un politiskā situācija, bet pēc tam nākamajā sesijā Pēterpilī jau viņi skaidri un gaiši ierakstīja – neatkarīga,” saka Priedīte.

Sestdien Valkā šiem Latvijas iecerēšanas notikumiem būs veltīta arī starptautiska zinātniskā konference, kā arī tiks atklāts piemiņas monuments Latviešu pagaidu nacionālajai padomei.   

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti