Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vai zini?

Vai zini, kāpēc pavārgrāmatām nevar uzticēties?

Vai zini?

Vai zini, kādas problēmas rodas, kad domājam par neesošo?

Vai zini, kāpēc Indijā īpaši godā latviešu misionāri Annu Irbi?

Vai zini, kāpēc Indijā īpaši godā latviešu misionāri Annu Irbi?

Annu Irbi dažkārt dēvē par latviešu Māti Terēzi, kaut gan viņa savu misiju bija uzsākusi vēl daudz agrāk par pazīstamo žēlsirdības misionāri, kura uz Indiju devās tikai 1929. gadā, kad Anna jau četrus gadus tur aktīvi strādāja. Viņa bija viena no pirmajām latviešu misionārēm 20. gadsimta divdesmitajos gados, kura no Latvijas devās kalpot misijas darbā drīz pēc tam, kad tika pārdzīvots Pirmais pasaules karš un bija nodibināta Latvijas valsts.

Anna Irbe ir dzimusi mācītāja un Cēsu iecirkņa prāvesta, vēlākā Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) bīskapa Kārļa Irbes ģimenē 1890. gada 19. septembrī. Pirmā pasaules kara laikā Kārlis Irbe kalpoja kā mācītājs mūsdienu Ukrainas teritorijā, kur viņam pievienojās arī meita Anna.

Anna Irbe misijas lauksaimniecības darbos

Kad Kārlis Irbe atgriezās Latvijā un 1922. gadā tika iesvētīts par bīskapu, Anna uzzināja par misijas darbu Indijā un nolēma kļūt par misionāri.

LELB žurnāls "Ārmisija", kurā regulāri publicētas Annas Irbes vēstules no Indijas

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Annas Irbes kalpošana Dienvidindijā, Tamilnādas pavalstī, risinājās divos laika posmos. Pirmajā posmā (laikā no 1925. līdz 1931. gadam) viņa apguva vietējo tamilu valodu un strādāja dažādos Zviedrijas misijas projektos: darbi saimniecībā, zēnu skolā, meiteņu skolā, ciemos pie indiešu sievietēm viņu mājās jeb senanās, bet 1930. gadā Annai Irbei un vietējam zviedru misijas bīskapam Johannesam Sandegrenam (Johannes Sandegren) radās doma par misijas staciju kādā no ciematiem, kas būtu kā pamats Latvijas misijai Indijā.

Latvijas ciemats Indijā pagājušā gadsimta 30. gados

Gadu vēlāk misionāre devās atvaļinājumā uz Latviju, kur tika vākti līdzekļi šīs ieceres īstenošanai.1932. gada beigās Irbe atgriezās Indijā, un jau nākošā gada sākumā tika nopirkta zeme, kur viņa mežā starp Koimbatoras un Polači (Pollachi) pilsētām ieraka krustu kā pamatakmeni vēlākajam Karunagarapuri ciemam, kas tulkojumā no sanskrita valodas nozīmē "Kunga žēlastības ciems". To mēdza saukt arī par Latvijas ciemu Indijā. Ciemā bez evaņģēlistu mājām uzcēla atraitņu namu, bērnu-atradeņu māju, skolu un aptieku.

Latvijas ciemats Indijā. Pagājušā gadsimta 30. gadi

Anna Irbe bija iecienīta kā garīgā māte, kuras padomi un dzīves uzskati derēja kā iedvesma pārējiem misionāriem. Bez  tamilu un latviešu valodas Anna Irbe prata tekoši runāt arī angļu, franču, krievu un zviedru valodās. 1937. gadā Annu Irbi apmeklēja LELB ārmisijas sekretārs mācītājs Roberts Feldmanis. Indijā redzētais viņu dziļi ietekmēja.

Misijā ciemojas mācītājs Roberts Feldmanis

Mūža beigas Anna Irbe pavadīja Kūnūras pilsētā pie Nilgiri kalniem. Misionāre devās mūžībā 1973. gadā 82 gadu vecumā. Mūsdienās LELB misija Indijā ir nosaukta par Annas Irbes Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu Indijā un darbojas joprojām.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti