Vai zini?

Vai zini, cik nozīmīga personība Dailes teātra vēsturē ir Jānis Muncis?

Vai zini?

Vai zini, ka pirmās stikla bumbas kā eglītes rotājumi radās sliktas ābolu ražas dēļ?

Vai zini, ka 1812. gada Krievijas-Francijas karā no Rundāles bija paredzēts sagraut Rīgu?

Vai zini, ka Napoleona armija bija paredzējusi no Rundāles sagraut Rīgu?

1812. gadā, kad Napoleona armija devās ieņemt Maskavu, viens no tās mērķiem bija arī Rīga. Lai to izdarītu, tieši Rundāle kļuva par nozīmīgu punktu karagājiena kartē.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Pils teritorija tika izvēlētā kā stratēģiski svarīgs punkts vairāku iemeslu dēļ – pirmkārt, teritorijā varēja apmesties pusotru tūkstoti karavīru lielā armija; otrkārt, Rundāles pils pieguļošā teritorija ar parkiem un līdzenumiem bija vieta, kur izvietot artilērijas parku, ko pēc tam, virzot cauri Bauskai un Iecavai, nogādāt pie Rīgas.

Lielgabali tika vesti no Dancigas cauri Polijai un Lietuvai – 30. augustā Rundālē ieradās pirmie, bet jau 10. septembrī artilērijas parka izveidošana bija pabeigta un Rundāles teritorijā bija 130 gigantiski lielgabali.

Ņemot vērā tā laika ceļu apstākļus, tas, protams, prasīja arī lielus resursus – aprēķināts, ka, lai virzītu karaspēku cauri Lietuvai, bijis nepieciešams 4800 zirgu.

Tomēr tālāk notikumi nerisinājās pēc Napoleona plāna. 14. septembrī viņa armija sasniedza Maskavu un gaidīja, kad Aleksandrs I nāks ar miera piedāvājumu. Kā zināms, Maskavā Napoleons miera piedāvājumu nesagaidīja, tāpēc bija spiests savu armiju sūtīt atpakaļ un likvidēt arī Rundāles artilērijas parku. 130 lielgabali un neskaitāmas lodes pa rudenīgi dubļainajiem ceļiem tika vestas atpakaļ uz Dancigu.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt