Zināmais nezināmajā

Mikroplastmasa ir visur, arī cilvēka asinīs. Process ir neatgriezenisks

Zināmais nezināmajā

Putnu migrācijas pētījumos Latvijas zinātnieki izmanto unikālu metodi

Kara tribunāli vēsturē

Tiesību zinātņu eksperts: Kara tribunālā tiesā augstākos ģenerāļus, nevis katru izpildītāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kara tribunālā netiesā katru izpildītāju, bet tikai pašus augstākos ģenerāļus, kas plānoja, kas komandēja, organizēja, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes profesors, tiesību zinātņu doktors Uldis Ķinis.

“Citādi starptautiskā sabiedrība to vienkārši nevarēs pacelt un panest, tas nav iespējams,” viņš piebilda. 

Tribunāli, kuros par noziegumu veikšanu tiek nosaukti atbildīgie, ir ļoti sarežģīts, laikietilpīgs un dārgs process par spīti pat esošiem pierādījumiem, skaidroja profesors.  “Tas ir ļoti svarīgi, ka tiek konstatētas sekas, vākti pierādījumi, bet tā ir tikai mazākā daļa visā tajā sistēmā.

Jāsaprot, ka starptautiskais tribunāls ir ārprātīgi dārga lieta. Tā ir ne tikai dārga, bet arī resursu ietilpīga.

Tā ir cilvēkresursu ietilpīga, zināšanu ietilpīga, tehnisku resursu un plus vēl arī finansiālu resursu ietilpīga.”

“Piemēram, tad, kad Dienvidslāvijas tribunāls sāka funkcionēt, kolēģi teica, ka budžets ir bijis viens miljards dolāru gadā un strādājuši ap 3000 cilvēku. Kad paskatāmies uz rezultātu, tad no 1994. gada līdz 2017. gadam ir notiesātas apmēram 98 personas,” viņš stāstīja. 

Tāpat profesors vērtēja, ka arī par Ukrainā pastrādātajiem noziegumiem pierādījumus iegūt nebūs viegli. Piemēram, internetā pārtvertas sarunas sākumā jāsasaista ar citiem pierādījumiem, jāveido pierādījumu ķēdes, jāpārbauda katra pierādījuma autentiskums. 

“Nebūs [viegli], tāpēc, ka ne viss ir zelts, kas spīd. Mēs juristi, tiesneši ļoti skrupulozi attiecamies pret pierādījumiem. Pierādījums ir tas, kas nepārprotami apstiprina faktu. Tam, ka ir pārtverta saruna internetā vai kaut kur citur, ir jābūt sasaistītam ar citiem pierādījumiem,” viņš skaidroja. 

Gadījumos, kad iznīcināti civilie objekti, tādi kā, piemēram, bērnu slimnīca, liela nozīme tribunālā būs tam, cik tuvu civilajiem objektiem tajā brīdī atradušies militārie objekti vai armijas daļas, Ķinis skaidroja.

Kara noziegumi ir līdzīgi noziegumiem pret cilvēci, jo gan vienu, gan otru rezultātā cieš civiliedzīvotāji: “Kara noziegumi ir tie, kas tiek izdarīti tiešu kara darbību rezultātā, tā ir šaušana, nepiemērotu ieroču pielietošana. Noziegumi pret cilvēci ir tie, kas ir izdarīti okupētās teritorijās, respektīvi, vai nu karavīri tur ir marodējuši, vai slepkavojuši, laupījuši, un neviens viņus par to nav saucis pie atbildības.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti