Panorāma

Izstādē "Expo 2017" Astanā notiek Latvijas diena

Panorāma

Iztukšots Daugavpils rezerves budžets

Tērvetē rekonstruē vēsturiskas kaujas

Tērvetē rekonstruē vēsturiskas kaujas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latviešu karavīri ne reizi vien vēstures gaitā ar savu gribasspēku un cīņassparu likuši atkāpties daudzskaitlīgākam un labāk ekipētam pretiniekam. Tāpēc, lai mācītu jauniešiem lepoties ar šīm vēstures lappusēm, ik gadu pie Tērvetes pilskalna notiek kauju rekonstrukcijas.

1918. gada brīvības cīņu epizode – latviešu karavīri stājas pretim vācu karaspēkam. Lai rekonstrukcija būtu iespējami tuva vēsturiskajiem notikumiem, no svara detaļas – pareizie auto, ieroči un formas tērpi.  Arī pasākuma organizatora virsnieka forma.

„Mēs pirmās formas saņēmām tieši no angļiem, līdz ar to man ir pēc angļu parauga 1919.gada forma, kuru esmu apģērbis. Protams, ar latviešu zīmotnēm. Savukārt uzkabe man ir vēl palikusi no cariskās armijas – tā kā mēs izmantojām to, kas mums bija pieejams, un bija tikko beidzies Pirmais pasaules karš, tad man ir cara laika uzkabe, bet toties ar angļu formu un latviešu zīmotnēm,” rāda  pasākuma organizators Normunds Jērums.

Daudziem skatītājiem tā vienkārši ir interesanta izklaide. Taču cīņu rekonstrukciju rīkotāju galvenais mērķis – radīt priekšstatu, kā notikumi risinājušies Latvijai izšķirīgos brīžos un radīt lepnumu par valsts aizstāvjiem.

Sintija domā, ka „tā ir laba vēsturiska atmiņa – redzēt, kā mūsējie ir cīnījušies. Un tādas rekonstrukcijas ir vērtīgas arī jaunatnei.”  Ralfs gan uzskata, kas tas vairāk domāts izklaidei: „Jā, vairāk kā izklaidi. Interesanti paskatīties, kā tas bija pagātnē.”

Ingas ģimenei „ļoti patika, bija interesanti. Mums ģimenē ir puikas, mēs ļoti baidāmies no kara. Ceram, ka nekad tas neatkārtosies. Bet paskatīties no malas ir interesanti, vai ne, puikas? - Jā.”

Rekonstrukcijās piedalās arī klubi no abām pārējām Baltijas valstīm un Krievijas. Dalībnieku vidū vēstures notikumu interpretācijas bieži atšķiras, taču šādos pasākumos ir nerakstīts likums – par politiku nerunāt, jo tas parasti ir neauglīgi. Vienam otru pārliecināt tāpat neizdodas.

„Man ir līdzīga vēsture kā daudziem latviešiem – viens mans vectēvs karoja Padomju armijā, savukārt, otrs karoja vācu armijā. Abi bija šoferi. Viens pat aizbrauca līdz Berlīnei, bet otrs palika šeit Kurzemes katlā. Līdz ar to man, tāpat kā daudziem latviešiem, nav labais vai sliktais vectēvs! Man ir divi vectēvi, kuri bija katrs savā armijā un viņu likteņi tur viņus noveda,” saka Jērums.

Vēlāk pēcpusdienā plānota otra rekonstrukcija – 1944. gada aizsardzības kaujas Kurzemē. Cīņu starplaikā pasākuma apmeklētāji var aplūkot, iekāpt, aptaustīt visu vēsturisko atribūtiku, kas izmantota imitētajās cīņās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti