Dienas ziņas

Apvienos psihoneiroloģiskās slimnīcas

Dienas ziņas

Reforma varētu ietekmēt mazos uzņēmumus

Atjauno unikālu stikla foto negatīvu kolekciju

Silenes pagastā uziet un atjauno starpkaru laika stikla foto negatīvu kolekciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms diviem gadiem kāds Daugavpils novada Silenes iedzīvotājs bēniņos atrada koferi - pilnu ar vēsturiskiem stikla foto negatīviem. Kopumā to bija vairāk nekā 180. Nesen, nonākot profesionālu fotogrāfu rokās, tie atjaunoti un digitalizēti. Tagad fotogrāfijas skatāmas izstādē.

Tie nav katru dienu cilājami materiāli, bet gan trausls un rets atradums – uzsver fotogrāfs un pētnieks Igors Pličs, uzmanīgi turot rokās vienu no 185 Silenes pagastā atrastajiem stikla foto negatīviem. Viņš tos attīrīja, izžāvēja un teju pilnībā atjaunoja.

Fotogrāfs stāsta arī par tā laika fotografēšanas un bilžu radīšanas niansēm, kas atšķiras no mūsdienu fotošopa - ''agrāk ar zīmulīti retušēja. Varēja cilvēku pārtaisīt, ka viņu nevar pazīt.”

Diemžēl desmit no stikla platēm nav izdevies atjaunot. Negatīvi, nevienam nezinot, atradās nepiemērotos apstākļos kādas mājas bēniņos. Tagad noskaidrots, ka fotogrāfijas tapušas starpkaru periodā, un to autors ir līdz šim maz zināmais poļu izcelsmes latviešu fotogrāfs – amatieris Ignats Miņkevičs.

“Gatavojis cilvēkiem dokumentu bildes, kaut kādus notikumus bildējis. Tur var redzēt, kā zemi mēra, var redzēt elektrības stabos elektriķi, pie tirgotājiem, ugunsdzēsēji sastājušies,” stāsta Pličs.

Lai Daugavpils apkārtnes ikdienas norises pirms simt gadiem fotogrāfijā varētu novērtēt arī citi, foto negatīvi ieskenēti un palielināti. Tie arī apkopoti izstādē daudzfunkcionālajā centrā “Skrudaliena”. Tur turpmāk atradīsies arī pati atjaunoto stikla negatīvu kolekcija.

Centra “Skrudaliena” vadītāja Sofija Mole priecājas, ka negatīvu atradējs – vietējais iedzīvotājs Ernests Grišķjāns – tos atdeva profesionāļiem, un tā atklāts vēl nepētīts fotogrāfs un viņa devums. “Viņš bija fotogrāfs un pulksteņmeistars. Otrajā pasaules karā tika evakuēts uz Vitebsku, pēc kara beigšanās atgriezās atpakaļ un nomira Silenē 50.gados, kapu vēl mēs meklējam.

Latgalē tas ir viens no nozīmīgākajiem atradumiem, jo līdz šim laikam, cik man zināms, tik liela atraduma nebija.

Bija 20-15 plates, bet ne tik daudz [kā tagad],” stāsta Mole.

“Tā ir aizgājusī tehnoloģija, analogā fotogrāfija. Tie bija pavisam citi laiki, tur bija emulsijas, kuras tagad neviens nezina, kas tas tāds ir, jā. To taisīja uz želatīna bāzes,” skaidro Pličs.

Stikla foto negatīvu digitalizēšanā tehniski Igoram Pličam palīdzēja fotogrāfs Mārtiņš Vanags. Viņi vēlreiz uzsver, ka stikla foto plates ir liela vēsturiska vērtība, tāpēc, tās atrodot, noteikti jāvēršas pie profesionāļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti