Šī diena vēsturē

18. decembris. Pētera Čaikovska baleta "Riekstkodis" pirmizrāde

Šī diena vēsturē

20. decembris. Rodas bruņinieku ordeņa lielmestrs piekrīt padoties turku sultāna armijai

19. decembris. Stenlija Kubrika filmas "Mehāniskais apelsīns" pirmizrāde

Šī diena vēsturē. Kubrika filmas «Mehāniskais apelsīns» pirmizrāde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Stenlija Kubrika filma "Mehāniskais apelsīns", kas tapusi pēc tāda paša nosaukuma Entonija Bērdžesa romāna, pirmizrādi Amerikas Savienotajās Valstīs piedzīvoja 1971. gada 19. decembrī. Filma tēlo situāciju, kad tehnoloģiskajam progresam sabiedrībā  neseko garīgais progress.

"Mani šajā darbā aizrāva viss: sižets, raksturi un, protams, valoda," tā kinorežisors Stenlijs Kubriks sacījis par angļu rakstnieka Entonija Bērdžesa romānu "Mehāniskais apelsīns". Bērdžesa romāns iznāca 1962. gadā; Kubriks to izlasīja dažus gadus vēlāk un uzņēmās ne vien režisora un producenta, bet arī scenārista darbu. Filmēšanu viņš pabeidza astoņos mēnešos, uzstādot personisko rekordu, apmēram tikpat laika prasīja montāža un ieskaņošana, un 1971. gada 19. decembrī "Mehāniskais apelsīns" tika nodots publikas vērtējumam.

Jaunais Alekss, kuru filmā tēlo Malkolms Makdauels, dzīvo nākotnes Londonā, kur sabiedrība, salīdzinot ar 1970. gadu, progresējusi tehnoloģiski, bet regresējusi sociāli un tikumiski.

Pa pilsētu siro pusaudžu bandas, kurām raksturīgs katrai savs spilgts ģērbšanās un uzvedības kodekss, un vienas tādas četru jaunekļu bandas vadonis ir arī Alekss. Viņa aizraušanās ir sekss, vardarbība un – Bēthovena mūzika. Jaunie ļaudis sarunājas nadsatā – īpatnējā žargonā, kurā Londonas koknejam piejaukta krietna deva nepārprotami slāviskas izcelsmes vārdu: "drūgi", "devočkas", "ļicas", "nogas" u.t.t. Tā nu Alekss un pārējie izklaidējas, izkaudamies ar kaimiņu bandu, atdauzīdami kādu bezpajumtnieku, iebrukdami kreisi noskaņota rakstnieka savrupmājā, piekaudami mājastēvu un izvarodami mājasmāti. Fonā, komponista Voltera Karlosa kompilēti un daļēji pārstrādāti, skan Pērsels, Elgārs, Rosīni un, protams, Bēthovens.

Alekss iekrīt pēc laupīšanas, kuras laikā nogalina mājas īpašnieci. Seko tiesa un cietums uz gariem gadiem, taču jau pēc pāris gadu atsēdēšanas pie Aleksa ierodas iekšlietu ministrs un piedāvā eksperimentālu psihoterapijas kursu, kura rezultātā pacientam rodas nepārvarams riebums pret visu, uz ko līdz tam bijusi noziedzīga tieksme. Alekss tātad tiek "nokodēts" pret vardarbību, pret seksu un, aiz sagadīšanās, arī pret Bēthovenu. Kad nu viņš izdziedināts, tātad – roku pretsitienam pacelt nespējīgs –, atgriežas brīvībā, šeit viņu vārda tiešā nozīmē pēc sirds patikas atdauza kā bijušie upuri, tā līdzbiedri. Galu galā, kad kāds opozīcijas politiķis, kura mērķis ir pierādīt minētās valdības finansētās terapijas nelietderību, atstāj jaunekli istabā divatā ar Bēthovena mūziku, viss beidzas ar pašnāvības mēģinājumu. Tomēr arī tās vēl nav beigas: reanimācijas nodaļā Alekss atskārst, ka ir atguvis savu sākotnējo psihisko stāvokli, un te jau arī ierodas veselības ministrs, kurš aicina Aleksu kļūt par viņa priekšvēlēšanu komandas locekli un turpināt apliecināt terapijas programmas sekmes. Tā nu Alekss, filmas finālā pievienojies legalizētas varmācības īstenotājiem, var deklarēt: "Es esmu izdziedināts…"

Kā par Stenlija Kubrika filmu "Mehāniskais apelsīns" rakstīja izdevuma "The Catholic News" kritiķis Džons Ficdžeralds: "Filma šķiet sakām, ka, atņemot cilvēkam izvēli, mēs viņu nevis atpestījam no ļauna, bet vienīgi no tā nožogojam. Citiem vārdiem, mēs iegūstam it kā dzīvu, taču mehāniski darbināmu apelsīnu sabiedrību. Tāda smadzeņu skalošana – kā fizioloģiska, tā psiholoģiska – ir ierocis, kuru totalitāristi valstī, baznīcā vai sabiedrībā varētu kārot vieglākai labā uzturēšanai, kaut arī par indivīda tiesību un cieņas cenu."

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti