Šī diena vēsturē

31. oktobris. Visu Svēto diena

Šī diena vēsturē

2. novembris. Dzimusi nākamā Francijas karaliene Marija Antuanete

1. novembris. Izdod domātāja Edmunda Bērka darbu "Pārdomas par Franču revolūciju"

Šī diena vēsturē. Izdod britu domātāja Bērka «Pārdomas par Franču revolūciju»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

18. gadsimta britu politiķis un domātājs Edmunds Bērks tiek uzskatīts par vienu no konservatīvisma klasiķiem. Viens no viņa izcilākajiem darbiem ir "Pārdomas par franču revolūciju", kas nāca klajā 1790. gada 1. novembrī.

"Kopumā ņemot, Franču revolūcija ir pārsteidzošākais, kas šai pasaulē līdz šim noticis. Visbrīnišķīgākās lietas te tapušas, daudzos gadījumos ar visabsurdākajiem un vissmieklīgākajiem līdzekļiem [..]. Ik lieta šķiet nedabiska šajā savādajā vieglprātības un nežēlības haosā, un visi iespējamie noziegumi sajaukušies vienā jūklī ar visām iespējamajam muļķībām." Tā raksta īru izcelsmes britu valstsvīrs un domātājs Edmunds Bērks savā grāmatā "Pārdomas par Franču revolūciju", kas izdota 1790. gada 1. novembrī.

Bērka grāmata tūdaļ kļuva par dižpārdokli, nākamā gada laikā piedzīvojot 11 atkārtotus izdevumus un daudzu tūkstošu tirāžu.

Darba iznākšanas brīdī viņpus Lamanšam nu jau pusotru gadu risinājās straujas un vēl nesen neiedomājamas pārmaiņas. Francijas kārtu sapulce, kuru karalis Luijs XVI bija sasaucis cerībā stabilizēt situāciju saimnieciskās krīzes plosītajā valstī, bija pārtapusi Nacionālajā Konstitucionālajā asamblejā. Ar bruņotu pilsoņu un tautas pusē pārgājušās armijas atbalstu atstūmis monarhu no varas, jaunais parlaments pašos pamatos mainīja Francijā gadsimtos veidoto kārtību. Edmunds Bērks uz šo procesu raudzījās ar dziļu skepsi, paredzot turpinājumā tikai vēl lielāku haosu, vardarbības pieaugumu un galu galā spēcīga diktatora – visdrīzāk armijnieka – nākšanu pie varas. Un viņa paredzējumi, ka zināms, lielā mērā piepildījās: pēc pirmajiem revolucionārās romantikas uzplūdiem nāca nežēlīga terora laiks, varas cīņa pašu revolucionāru starpā, visbeidzot – Napoleons.

Kā norādījis pirms dažiem gadiem mūžībā aizgājušais britu un amerikāņu publicists Kristofers Hičenss, Bērks kā pirmais atklāja revolūciju tendenci "aprīt pašām savus bērnus un pārtapt savā pretmetā", proti, nežēlīgā tirānijā.

Turklāt sava laika britu politikas ainavā Edmunds Bērks bija izteikti liberālās strāvas pārstāvis. Viņš kaismīgi aizstāvēja monarha varas ierobežošanu ar konstitucionāliem līdzekļiem. Pats būdams protestants, cīnījās pret Īrijas katoļu diskrimināciju, atzina Savienoto Valstu tiesības uz neatkarību. Tomēr Bērks neticēja revolūcijām kā sabiedrības pozitīvas pārveides līdzeklim. Franču revolūcijā viņš redzēja sekošanu abstraktiem, no dzīves atrautiem brīvības un tiesību konceptiem, kas tāpēc viegli bija pārvēršami argumentos terora un tirānijas attaisnošanai. To, cik daudz viņam šai ziņā taisnības, rāda ne vien Lielās Franču revolūcijas, bet arī 20. gadsimta revolūciju un to radīto režīmu vēsture. Bērka ideāls bija reformu process, brīvībai izaugot no dziļi un ilglaicīgi iestrādātas tradīcijas. Šie uzskati padarīja Edmundu Bērku par modernā konservatīvisma pamatlicēju.

Un noslēgumam vēl viens citāts no Edmunda Bērka "Pārdomām par Franču revolūciju":

"Protams, ka sabiedrība – tā ir vienošanās. Otršķirīgas vienošanās, kas attiecas uz atsevišķu konkrētu interešu objektiem, var lauzt pēc patikas. Bet valsts nav uzlūkojama kā kaut kāds divpusējs līgums par tirgošanos ar pipariem vai kafiju, katūnu vai tabaku, vai citu tikpat maznozīmīgu pasākumu, kas uzsākts aiz sīkām īslaicīgām interesēm un ir arī izbeidzams pēc pušu iegribas. Valsts jāuzlūko daudz bijīgāk, jo tā nav partnerība lietās, kas kalpo vien raupji dzīvnieciskai pārejošās un zūdošās eksistences uzturēšanai. Šī ir partnerība visā savā zinātnē, partnerība visā savā mākslā, partnerība visos tikumos un visā savā pilnībā. Un šāda partnerība nav izbeidzama daudzās paaudzēs, tā kļūst par partnerību ne vien starp pašreiz dzīvojošajiem, bet gan starp tiem, kas dzīvo šodien, tiem, kas jau miruši, un tiem, kas vēl dzims."

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti