Šī diena vēsturē

4. decembris. Londonas migla

Šī diena vēsturē

6. decembris. 1240.gadā mongoļi ieņem seno Krievzemes galvaspilsētu Kijevu

5. decembris. Marka Tulija Cicerona runa pret Katilīnu

Šī diena vēsturē. Cicerona uzvarošā runa pret politisko pretinieku Katilīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējā no četrām slavenajām senās Romas oratora Marka Tulija Cicerona runām pret Katilīnu, kuru viņš Romas Senātā teica 5. decembrī 63. gadā pirms Kristus, iezīmēja viņa uzvaru pār savu politisko pretinieku. Tiesa, tas nebūt nenozīmēja Cicerona aizstāvēto republikas ideju uzvaru.

"Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?" – "Cik ilgi vēl tu, Katilīna, pārbaudīsi mūsu pacietību? Cik ilgi vēl tavs neprāts mūs apkaunos? Kur robežas tavai neizmērojamajai nekaunībai?" – tā Romas republikas konsuls Marks Tullijs Cicerons uzsāka savu pirmo runu pret sazvērnieku Katilīnu republikas Senāta priekšā, kurš bija sapulcējies 63. gadā pirms Kristus, 8. novembrī, Jupitera templī Romā – vietā, kur Romas republikas likumdevēji tradicionāli pulcējās tikai valstij draudošu lielu briesmu gadījumos. Un briesmas šoreiz nepārprotami draudēja: senators Lūcijs Sergijs Katilīna, kuram vēlēšanās nebija izdevies iegūt kāroto konsula posteni, augstāko mierlaika valsts amatu Romā, tagad grasījās to sagrābt ar varu, nogalinot konsulu Ciceronu un daudzus senatorus. Sazvērnieki jau bija veikuši vairākas slepkavības un sapulcējuši uz ziemeļiem no Romas nelegālu armiju.

"O, tempora! O, mores!" – "Ak, laiki! Ak, tikumi!" savā runā izsaucās Cicerons, jo nebūt nebija tā, ka visi senatori būtu nepārprotami likumam un pastāvošajai kārtībai uzticami: daudziem Katilīnas plānotās reformas šķita atbalstāmas.

Konkrēti – viņš sevi pozicionēja kā trūcīgo plebeju aizstāvi, solot zemes pārdalīšanu un vispārēju parādu brīvlaišanu.

Tieši ar Cicerona iniciatīvu bija pieņemti likumi, kas šādas darbības aizliedza, un bija diezgan skaidrs, ka šo likumu galvenais mērķis ir nelaist pie varas Katilīnu. Taisnību sakot, no mūsdienu viedokļa raugoties, nebūt nav nepārprotami, ka Katilīnas politiskais piedāvājums bija kaitīgs un savtīgs, savukārt Cicerona pozīcija – valstiskā atbildīguma paraugs. Abi visai neslēpti cīnījās par varu. Lietojot mūsdienu terminoloģiju – protams, nosacīti, bet var teikt, ka Katilīnam bija radikāli sociāli reformistiska stratēģija, kurai Cicerons pretojās no klasiski konservatīvām pozīcijām. Lai gan, protams, metodes, pie kurām Katilīna ķērās tad, kad varas spēli likuma ietvaros bija zaudējis, ir sazvērestība un noziegums pret valsti no jebkura laikmeta likumu viedokļa.

Katilīna, kurš arī bija klāt 8. novembra sēdē, mēģināja sevi aizstāvēt, taču senatoru vairākums, Cicerona runas pārliecināti, ar kliedzieniem "Nodevējs!" izraidīja viņu no tempļa. Sazvērnieks pameta pilsētu un devās pie savas armijas. Par šo attīstību Cicerons informēja Senātu savā otrajā runā, kurā raksturoja Katilīnas sabiedrotos kā dzīves neveiksminiekus, kuriem vara vajadzīga, lai izkļūtu no parādu jūga un iedzīvotos. Trešo runu Cicerons teica nevis Senātam, bet tautai, paziņojot, ka Romā sagūstītie Katilīnas sabiedrotie atzinušies noziegumos; pie tam viņš norādīja, ka šī cīņa bijusi īpaši smaga, jo ienaidnieks ir nevis ārējs, bet pašu līdzpilsoņi. Visbeidzot ceturtā Cicerona runa pret Katilīnu izskanēja 63. gada pirms Kristus, 5. decembrī. Cicerona mērķis bija panākt sagūstīto sazvērnieku sodīšanu ar nāvi, taču viņa konsula amats neļāva to pieprasīt tiešā tekstā, tāpēc šī runa ir veiklu zemtekstu izmantošanas paraugs.

Galīgo uzvaru pār Katilīnu Cicerons varēja svinēt nākamajā gadā, kad viņa ienaidnieks līdz ar pēdējiem sev uzticamajiem vīriem krita kaujā pret valdībai lojālajiem leģioniem. Tomēr šī personiskā uzvara nenozīmēja Cicerona aizstāvētās republikāniskās iekārtas uzvaru – Romā bija nobriedušas būtiskas pārmaiņas, kas noveda pie republikas aizstāšanas ar diktatūru un arī paša Cicerona bojāejas no varas sūtītu slepkavu rokas pārdesmit gadus vēlāk.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti