Šī diena vēsturē

5. decembris. Marka Tulija Cicerona runa pret Katilīnu

Šī diena vēsturē

7. decembris. Dzimis Latvijas zemūdenes "Ronis" komandieris Hugo Legzdiņš

6. decembris. 1240.gadā mongoļi ieņem seno Krievzemes galvaspilsētu Kijevu

Šī diena vēsturē. 1240. gads. Mongoļi ieņem senās Krievzemes galvaspilsētu Kijivu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

1240. gada 6. decembrī mongoļu iebrucēji ieņēma un nopostīja Kijivu – kādreizējo Krievzemes galvaspilsētu un nozīmīgāko civilizācijas centru.

Kijiva ir senās Krievzemes centrs – lielkņazu galvaspilsēta, no kuras 10. un 11. gadsimtā plašā slāvu cilšu teritorijā izplatījās vienota – kristīgā – ticība un vienota valsts vara. Šis Kijivas kņazu varenības laiks gan jau bija pagātnē 13. gadsimtā, kad pie slāvu zemju austrumu robežām parādījās jauns biedējošs spēks – mongoļi, Krievzemē dēvēti arī par tatāriem. Ap šo laiku Kijiva bija vairs tikai viena no krievu kņazistēm un pat Kijivas lielkņaza tituls vairs nebija tik iekārojams kā savulaik – austrumslāvu zemju smagumpunkti tobrīd pārvietojušies citur: uz Novgorodu, Vladimiru un Polocku.

Tomēr Kijivas krišanai hana Batija komandēto mongoļu rokās 1240. gada 6. decembrī ir simboliska nozīme.

Kijivas krišana zināmā mērā bija noslēdzošā epizode vairākus gadus ilgušajā mongoļu iebrukumā krievu zemēs. Trīs gadus agrāk – 1237. gada decembrī – mongoļi hanu Batija un Subataja vadībā iebruka Krievzemē no ziemeļaustrumiem, vispirms sagraujot Rjazaņu, pēc tam uzbrūkot tobrīd militāri spēcīgākajai krievu kņazistei – Vladimirai-Suzdaļai. Tatāru galvenais trumpis bija ārkārtīgā mobilitāte. Tā laika hronisti pat apgalvo, ka tatāru jātnieks spējot noauļot dienā to pašu attālumu, kas citiem prasot trīs dienas. Vladimiras-Suzdaļas kņazs Jurijs II nespēja koncentrēt spēkus izšķirošajai kaujai – tatāri tos pārsteidza un sakāva pa daļām.

Kad Vladimira bija kritusi un kņaza pēdējie spēki sakauti, Krievzemes liktenis bija tikpat kā izlemts – te vairs nebija spēka, kas varētu līdzvērtīgi pretoties iebrucējiem. Viena pēc otras krita Rostova, Ugļiča, Jaroslavļa, Kostroma, Gorodeca, Gaļiča, Pereslavļa-Zaļesska, Volokolamska, Tvera un citas pilsētas. Tad mongoļi atgriezās savās stepēs, lai atkal iebruktu Krievzemē 1240. gadā. Tagad viņu mērķis bija vēl nepakļautā Galīcijas-Volīnijas kņaziste, Krievzemes rietumu stūris, un Kijiva bija pirmais nopietnais šķērslis iebrucēju ceļā. Galīcijas-Volīnijas kņazs Daņilo šeit pirmo reizi sastapās kaujā ar hanu Batiju. Pilsēta krita pēc vairāku nedēļu ilgas cīņas, tika smagi izpostīta, bet mongoļi auļoja tālāk uz rietumiem, ieņemdami un izpostīdami Galīciju-Volīniju, Poliju, Ungāriju, Serbiju, Bulgāriju, un apstādamies tikai pie vācu ķeizarvalsts robežām. Pēc šī karagājiena viņi atgriezās Volgas baseinā, kur izveidoja savu Zelta ordu un vairākus gadsimtus turēja Krievzemi bailēs un atkarībā.

Nule atstāstītā versija ir tā, kuru daudziem mācīja padomju skolā. Toreiz mongoļi-tatāri tika iztēloti kā mežonīgi stepju nomadi, kuru uzvaras ķīla bijusi spēja ātri jāt un šaut no loka.

Jāteic gan, šīs spējas nav īpaši noderīgas, kad jāieņem nocietinātas pilsētas. Un vispār – mongoļu militārie panākumi nebūtu iespējami bez augstas organizētības pakāpes, kāda diezin vai iespējama primitīvā cilšu sabiedrībā.

Tāpēc mūsu dienās arvien biežāk sastopami viedokļi, ka baisais 1237.–1240. gada iebrukums Krievzemē un tam sekojošais mongoļu jūgs ir vairāk vēsturiska fikcija nekā realitāte. Patiesībā spēcīgākie krievu kņazi vienojušies ar mongoļiem, lai izmantotu viņu spēkus cīņai pret katoliskajiem rietumiem, kuri tobrīd uzsākuši ekspansiju Baltijā, un arī lai pakļautu dažus nepaklausīgus vasaļus. Jebkurā gadījumā skaidrs ir viens – 1240. gads uz visiem laikiem laupīja Kijivai krievu zemju galvenās pilsētas lomu, un tieši tā dēvētais mongoļu-tatāru jūga periods bija laiks, kad starp citām Krievzemes pilsētām izvirzījās jauna  metropole – Maskava.

Šī diena vēsturē

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti