Rēzeknē Latgales ielas rekonstrukciju iekavē senu apbedījumu atrašana

Rēzeknē, veicot Latgales ielas rekonstrukcijas darbus, posmā pie Jēzus Sirds katedrāles atrasti kaulu fragmenti un daļēji atrakts apbedījums, kas darbus ielas posmā, apmēram 100 metru garumā, pārtraucis uz mēnesi. Lai ielas posmā varētu atsākt būvniecības darbus, nepieciešama arheoloģiskā uzraudzība. Šobrīd ir zināms, ka pirmdien arheologi ieradīsies Rēzeknē un tiks uzsākta gan arheoloģiskā izpēte, gan turpināsies ielas rekonstrukcija.

 

Rēzeknē Latgales ielas rekonstrukciju iekavē senu apbedījumu atrašanaLāsma Zute

   

  Latgales ielas rekonstrukcijas projekta vadītājs Imants Mekša rāda vietu, kur, veicot darbus, tika atrasti cilvēku kaulu fragmenti un daļēji atrakts apbedījums:

  “Cilvēku kaulu fragmenti tika atrakti aptuveni pusotra līdz divu metru dziļumā, veicot pazemes inženieru komunikācijas darbus.”

  Būvdarbi Latgales ielā, kas ir viena no Rēzeknes senākajām ielām, tika uzsākti aizvadītā gada novembrī. Veicot rakšanu, maija sākumā netālu no katedrāles tika atrasti pirmie kaulu fragmenti, tie gan ielas būvdarbus nepārtrauca, tomēr vēl pēc laika, atrodot apbedījumu, darbi apmēram 100 metru garā posmā tika apstādināti.

  “Pretī katedrālei atsegtajā zemas struktūrā bija redzams daļēji atsegts skeleta apbedījums, kur bija redzams galvaskauss, roku kauli mazliet atsegti, tādi kā satrūdējuši, koka šķiedras, iespējams, šķirsta paliekas. Tad, kad atklājās skeleta apbedījums, darbi apturēti, jo Latgales ielas konkrētais posms pie katedrāles ir tiešā tuvumā vietējās nozīmes arheoloģiskajam piemineklim – Rēzeknes viduslaiku kapsētai, kas attiecināms uz 14.-18.gadsimtu,” stāsta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Latgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Evita Princova.

  Turpmāk būvdarbi jāveic arheologa uzraudzībā, fiksējot kultūrvēsturiskās liecības. Ir zināms, ka uzraudzību no pirmdienas veiks SIA “Arheoloģiskā izpēte” arheologi.

  “Pirmais darbs būs atsegtā apbedījuma fiksācija, un pēc tam nākamais būs mūsu arheologu klātbūtne atlikušajiem zemes rakšanas darbiem. Viņi [būvnieki] strādās pēc esošā tehniskā projekta, mēs, arheologi, būsim klāt un sekosim līdzi zemes rakšanai, un gadījumā, ja šajos darbos atsegsies kāds jauns apbedījums, tad mums viņu vajadzēs dokumentēt un fiksēt,”  stāsta arheologs Oskars Ušpelis. “Šobrīd neko sīkāk nevaru komentēt - tikai to, ka šis esošais apbedījums, kas ir viens atklāts, ir guldīts kristīgajās tradīcijās, ar skatu uz austrumiem.”

  Pretī katedrālei atrodas Rēzeknes viduslaiku kapsēta - vietā, kur tagad atrodas tirgus laukums. Atrastais apbedījums varētu liecināt, ka tās teritorija bijusi lielāka, nekā ir bijušas liecības līdz šim.

  “Pretī katedrālei agrāk bijusi [kapsēta], 16. līdz 18.gadsimts, tur esot bijusi koka baznīca, iespējams, viduslaiku kapsētai ir bijusi daudz plašāka teritorija, vairāk reljefa pacēlumā uz augšu,” iespējamību min Princova.

  Latgales ielas posmā, kur tika atrasts apbedījums, vieta norobežota un būvdarbi pārtraukti uz vienu mēnesi. Latgales ielas rekonstrukcijas projekta vadītājs Imants Mekša norāda, ka šajā laikā darbi tika turpināti citos ielas posmos:

  “No būvdarbu viedokļa, protams, ka visādas izmaiņas veido papildus uzmanību, papildus prasa pārskatīt darbu organizāciju, bet iela ir pietiekami gara, pietiekami sarežģīta, mēs darbus pārkārtojām tā, lai konkrētajās vietās šobrīd cilvēki nestrādātu un viņi darbotos visās pārējās objekta vietās.”

  Šobrīd arheologi ir plānojuši, ka Latgales ielā veiks arheoloģisko uzraudzību piecas dienas, tomēr turpmāko darbību noteiks tas, vai ielas būvdarbu laikā tiks atrastas vēl citas arheoloģiskas liecības.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Vēsture
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti