Dienas ziņas

Kandava – hokeja šūpulis

Dienas ziņas

Baltija vairs nav enerģētikas sala

Restaurēts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis

Restaurēts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis

Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis atguvis autentisko māla dakstiņu jumtu un torņa iekšpusē restaurēta Mestra zāle. Seno mūra sienu un griestu konservāciju veica pašmāju restauratori, kas jau guvuši arī Norvēģijas sadarbības partneru atzinību.

Pēc mākslas vēsturnieku novērtējuma Cēsu viduslaiku pils Rietumu torņa Mestra zālē ir izcilākais viduslaiku piļu interjers Baltijā, kas saglabājies līdz mūsdienām.

Ar Norvēģijas, Lihtenšteinas un Islandes atbalstu kultūrvēsturisko mantojumu izdevies restaurēt un 500 gadus senos ķieģeļus iekonservēt tā, lai vēstures liecības nodotu arī nākamajām paaudzēm. Norvēģijas partneri ieguldīto darbu novērtējuši ļoti atzinīgi.

“Esmu patīkami pārsteigta par padarīto darbu. Ne tikai par rezultātu, ko redzam šeit Mestra zālē un skaisto jumtu, bet arī par visu iesaistīto cilvēku profesionalitāti un ieguldījumu šajā projektā,” norādīja Estfollas pašvaldības Norvēģijā speciāliste Anne Sofija Hīgena.

Sarežģītākā restaurācijas daļa veikta Rietumu torņa otrajā stāvā, kur atrodas Mestra zāle. Pusgadu restauratoru uzdevums bija iekonservēt zāles griestus, lai tie izskatītos tāpat kā pirms restaurācijas.

„Tas ir ļoti liels darbs, protams. Katrā ķieģelī tika piestrādāts pie katra centimetra un vietām atjaunots gandrīz 90% no materiāla,” atzīmēja SIA „Aqua Latvia” restauratore Madara Rasiņa.

1914. gads pēc vēstures liecībām datēts kā Rietumu torņa restaurācijas uzsākšanas gads, taču varas maiņas un nepietiekamais finansējums 100 gadu garumā liedza torni skatīt tādu, kāds tas ir šobrīd. “Pils restaurācija, tā nekad nebeigsies. Viņai ir kāds sākuma punkts un tas arī nav 1914.gads pirms simts gadiem, bet 1914.gadā tika paveikts tas, kā dēļ mēs šeit Mestra zāles velvi vēl šodien varam skatīt un torni, kas saglabājies tādā apjomā,” norādīja galvenais speciālists Cēsu viduslaiku pils jautājumos Gundars Kalniņš.

Cēsu pils Rietumu tornis kultūrvēsturiskā ziņā ir vērtīgākā pils daļa, ko ik gadu apmeklē vairāk nekā 50 000 viesu. Torņa restaurācijā ieguldīti teju 250 000 eiro ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt