Dienas ziņas

Restaurēts Cēsu viduslaiku pils Rietumu tornis

Dienas ziņas

Šogad vairākums robežpārkāpēju ir vjetnamieši

Restaurē unikālo Katlakalna baznīcu

Restaurē 200 gadus seno Katlakalna baznīcu

Nobeigumam tuvojas Katlakalna baznīcas restaurācijas darbi, kādus dievnams nav pieredzējis visā savā vairāk nekā 200 gadu senajā pastāvēšanas vēsturē. Baznīca jau atguvusi ne vien vēsturisko fasādes krāsojumu un kapara jumtu, bet arī  īpašo vēdināšanas laternu, kas sabrukusi pirms aptuveni 150 gadiem. Plānots, ka pirmais dievkalpojums atjaunotajā baznīcā varētu notikt Lieldienās.

Katlakalna evaņģēliski luteriskā baznīca, kas šogad atzīmēja  savu 221.gadskārtu, no citām atšķiras ar to, ka ir viena no retajām kupolveida sakrālajām celtnēm Latvijā.

"Tradicionāli baznīcas tiek veidotas taisnstūra formā, bet šo arhitekts Kristaps Haberlands projektēja šādu apaļu, kas ir savu formu ieguvusi no grieķu krusta un, papildinot to, kļuvusi apaļa," skaidro Katlakalna evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes mācītājs Māris Ziemelis.

Savas pastāvēšanas laikā dievnams bija pieredzējis tikai kosmētiskos remontus, bet jau kopš 2014.gada vasaras šeit rosās gan būvnieki, gan restauratori.

Baznīcas fasāde ieguvusi ne vien vēsturisko krāsojumu un jumtu, bet arī laternu, kas ēkai nodrošināja vēdināšanu. "Pēc vēsturiskiem izpētes darbiem un senajiem rasējumiem tika konstatēts, ka šeit augšā bija šī laterna, kas kaut kāda iemesla dēļ bija sabrukusi. Var teikt, ka 150 gadus baznīcas kupols bija bez laternas," norāda Katlakalna draudzes priekšnieks Pēteris Eriņš.

Šobrīd būvnieki un restauratori  jau rosās iekštelpās. Atjaunota tiek gan altāra daļa , un altārglezna, gan soli un kroņlukturis. Meistari strādā pie grīdas atjaunošanas, kur, noslīpēti un nopulēti, atpakaļ tiek likti vairāk nekā 200 gadu seni dēļi. "Reti kur Latvijas baznīcās vēl ir tik vecas grīdas, un tas tiešām ir unikāli. Mums kādi 60 procenti tiks saglabāti vecie grīdas dēļi visā to garumā un izpildījumā," piebilst Pēteris Eriņš.

Baznīcas restaurācija izmaksājusi ap 800 000 eiro, no kuriem 45 tūkstoši ir Eiropas fondu atbalsts, bet  pārējie draudzes līdzekļi. Dievnama atjaunošanā piedalīties ar savu ziedojumu tiek aicināti arī citi interesenti. Restaurāciju plānots pabeigt līdz Lieldienām.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti