Dienas ziņas

Zviedrijā izbēgusī kobra pati atgriežas terārijā

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

"Rendas mājvietas toreiz un tagad"

Rendas mājvietas toreiz un tagad – jau drīz būs pieejamas digitāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mērķtiecīgi iemūžināt sava pagasta mājas un veidot kartotēku – šādu uzdevumu pērnā gadsimta 70. gados sev noteica agronoms un novadpētnieks, Rendas pagasta iedzīvotājs Voldemārs Ozols. Publiski viņa veikums pieejams Rendas pagasta bibliotēkā divos albumos. Šobrīd unikālā kolekcija iegūst jaunu elpu. Tai klāt ķērušies interesenti no platformas historia.lv.

Kolekciju ne tikai digitalizē, bet tiek iziets arī Voldemāra Ozola ceļš –

tās pašas ēkas fotografētas mūsdienās, tā veidojot vēl pilnīgāku kultūrvēsturisko ainavu, kas būs pieejama ikvienam.

Gluži kā pirms vairāk nekā 40 gadiem Rendas pagasta novadpētnieks agronoms Voldemārs Ozols piestāja vietā, kur šobrīd atrodas kempings "Usmas Meķi", te ieradies arī Latvijas vēstures materiālu un novadpētniecības platformas historia.lv redaktors Valters Grīviņš. Aina paveras pavisam cita – mājas esot nokurinātas malkā, šobrīd te ir bērnu rotaļu laukums. Valters visu piefiksē, un tā būs kā nākamā sērija ar krietnu laika atstatumu unikālajam Voldemāra Ozola veikumam.

"Kopā viņš ir sabildējis un albumos ievietojis un sarakstu sastādījis 233 objektiem," pavēstīja historia.lv redaktors un projekta vadītājs Valters Grīviņš. "To visu ieraugot, es sapratu, ka nekur citur nekas tāds līdz šim nav redzēts, ka viena pagasta ietvaros šajā padomju okupācijas perioda stagnantajā fāzē – ap 80. gadu – šis materiāls būtu tik plašā mērā apkopots, veidojot tādu kultūrvēsturisku nospiedumu."

"Nu diezgan bieži, jo sevišķi cilvēki, kas arī atnākuši [šurp] dzīvot, viņi meklē, kādas tās mājas ir izskatījušās agrāk," skaidroja Rendas pagasta bibliotēkas vadītāja Inese Šarkovska. "Un tad arī viņi iegriežas bibliotēkā, tad arī albumus apskatās."

Albumi bija arī Valtera Grīviņa pirmā iepazīšanās ar Valdemāra Ozola kolekciju. Sākot interesēties vairāk, no novadpētnieka radiniekiem savā rīcībā viņš ieguva visu fotogrāfiju arhīvu, kas glabājās divās finiera kastēs. 

Voldemārs Ozols iemūžinājis aptuveni divas trešdaļas pagasta ēku pērnā gadsimta 70., 80. gados.

Šo kolekciju Valters Grīviņš jau digitalizējis, tā pakāpeniski tiek papildināta ar šodienas attēliem un cilvēku stāstiem.

"Tas ir ļoti svētīgs darbs, ko cilvēki dara," uzskata "Usmas Meķu" saimnieks Gaitis Grasmanis.

"Zāgkalnos" stāsts papildinājies ar savulaik te atrastiem mēra kapiem. Arī Bušeru ģimene krāj mājas vēsturi.

"Es domāju – fantastisks darbs, tas ir vienreizēji, tik interesanti, man personīgi ļoti interesanti redzēt šo apkaimi, kāda ir bijusi," priecājās "Zāgkalnu" saimnieks Ernests Bušers.

Voldemāra Ozola un šodienas ekspedīciju materiāls tiks papildināts ar vēstures arhīvos atrodamu tautas skaitīšanas statistiku, tā dodot ziņas par māju saimniekiem. Viss apkopojums gada nogalē būs pieejams historia.lv platformā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti