Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Gadumijas koncerti Operā

Pļaviņu HES svin 50 gadu jubileju

Pļaviņu HES atzīmē 50 gadu jubileju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Decembrī Pļaviņu hidroelektrostacija (HES) svin savu 50 gadu jubileju. Šajā HES tiek saražoti 20 līdz 30% no visas Latvijā nepieciešamās elektroenerģijas. HES būvniecība ilga piecus gadus, un tās laikā tika uzbērti 14 miljoni tonnu zemes. Tas ir tikpat, cik sver divas Heopsa piramīdas Ēģiptē.

Pļaviņu hidroelektrostacija uzbūvēta pirms 50 gadiem. Kopš tā laika tā ir ievērojami modernizēta. Ja kādreiz šajā būvē strādāja 140 darbinieki, tad tagad pietiek ar 30 cilvēkiem.

Hidroelektrostacijā atrodas 10 turbīnas, ar kuru palīdzību tiek ražota elektrība. Katras turbīnas jauda ir 90 – 100 megavati.

"Astoņas no desmit turbīnām ir nomainītas. Laikam ejot, mēs pa vienai mainījām, sākot no 2000.gada. Pašlaik ir palikušas divas no visvecākajām turbīnām, notiek modernizācija.

Lejā ir atvesta jauna turbīna, mēs to uzstādīsim 2016.gada sākumā, un 2017.gadā mēs uzstādīsim arī otro.

Līdz ar to būs pabeigta HES modernizācija un HES varēs strādāt nākamos 40 gadus un ražot elektroenerģiju," stāsta “Latvenergo” valdes loceklis Māris Kuņickis.

Andrejs Beikmanis strādā Pļaviņu HES kopš 1967.gada. Viņa pienākums ir uzraudzīt elektroiekārtu darbību, un šī nodarbe Andrejam nekad nav apnikusi. Viņš nav no tiem, kam ik pēc pāris gadiem rodas nepieciešamība mainīt darbu: "Mūsu paaudzei ir citādāka attieksme pret šo lietu.

Teikt, ka te nekā nav un es esmu jau visu redzējis, nevar, jo visu laiku kaut kas mainās. Parādās jaunas tehnoloģijas, iekārtas, visu laiku ir jāseko līdzi, lai tās varētu apkalpot, visu laiku ir jāmācās.

Pļaviņu HES ir otrā lielākā hidroelektrostacija Eiropas Savienībā.

Tā ir netipiska hidroelektrostacija tāda lēna krituma upei kā Daugava. Ūdens līmeņa starpība abās HES pusēs ir 40 metri, kamēr Rīgas un Ķeguma HES tikai14 metri. Hidroelektrostacijās saražotā elektroenerģija tiek pārdota biržā.

"Galvenā priekšrocība ir šo staciju ātrums. Mēs varam palaist HES ar vienu turbīnu divās minūtēs, ko nespēj neviena cita elektrostacija, kas darbojas uz fosilo kurināmo vai kaut kā citādāk," norāda "Latvenergo" ražošanas direktors, valdes loceklis Māris Kuņickis.

Tuvāko 10 gadu laikā Pļaviņu HES apkārtnē plānotas ievērojamas izmaiņas, tiks izrakta jauna ūdens novades vieta ar slūžām, lai palu laika ūdens neietekmētu HES darbu. "Mums ir izstrādāts tehniskais projekts un pēc visu rekonstrukciju pabeigšanas plānojam būvēt pārgāzni. Pārgāzne atradīsies tur augstāk, aiz apakšstacijas, un vajadzības gadījumā mēs varēsim to izmantot liekā ūdens novadīšanai, netracinot stacijas pamatbūvi," stāsta Māris Kuņickis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti