Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Krievu savienība startēs bez sabiedrotajiem

Panorāma

Londonas veikalos tukši plaukti

Vatikāns atver kara un holokausta laika pāvesta Pija XII arhīvus

Otrā pasaules kara laika pāvesta Pija XII arhīvu atvēršana raisa īpašu interesi

Vatikāns atvēris arhīvus par Otrā pasaules kara laika pāvestu Piju XII. Arhīvi piesaistījuši īpašu interesi. Pijs XII nereti ticis apsūdzēts par nestāšanos pretim nacistiskajai Vācijai par tās īstenoto holokaustu, kritiķi viņu dēvē par "Hitlera pāvestu". Pija XII aizstāvji argumentē, ka viņš strādāja aizkulisēs, ebrejiem dodot patvērumu baznīcās un klosteros.

Itālijā dzimušo Piju XII ievēlēja par pāvestu Otrā pasaules kara priekšvakarā 1939. gadā. Pirms tam starpkaru periodā viņš bija kalpojis kā Vatikāna diplomātiskais sūtnis Vācijā, kā arī bija atbildīgs par Svētā Krēsla ārlietu politiku ieņemto Valsts sekretāra amatu.

Pijs XII līdz ar to bija katoļu baznīcas galva Otrā pasaule kara un nacistiskās Vācijas īstenotā holokausta laikā, un tālaika Vatikāna īstenotā politika viņu padarījusi par vienu no vispretrunīgāk vērtētajiem pāvestiem.

Šonedēļ Vatikāns atvēra Pija XII pontifikāta laika arhīvus. Lēmumu pirms gada pieņēma pašreizējais pāvests Francisks, paziņojot, ka "Baznīca nebaidās no vēstures".

Iespēju izpētīt līdz šim noslepenotos dokumentus un miljoniem lappušu ar īpašu nepacietību gaidīja akadēmiķi un vēsturnieki. Arhīva lasītavā pētniekiem pieejamās vietas norezervētas mēnešiem uz priekšu.

"Akadēmiskās aprindas ir diezgan sašķeltas, tas joprojām ir svarīgs debašu temats. Par to, cik lielā mērā pāvests palīdzēja vai nepalīdzēja glābt ebrejus, jautājums par viņa klusēšanu par holokaustu. Un tāpēc arhīvu atvēršana mums ir tik svarīga," norādīja Vatikāna pētniece Nina Valbuske.

Kritiķi Piju XII dažkārt dēvē par "Hitlera pāvestu", apsūdz, ka viņš zināja par holokaustu, taču turpināja uzturēt diplomātiskās attiecības ar nacistisko Vāciju, klusēja, pievēra acis un nedarīja pietiekami, lai novērstu ebreju slepkavošanu. Pāvesta aizstāvji savukārt saka, ka viņš izmantoja "kluso diplomātiju", lai klosteros, katoļu skolās un citās reliģiskajās institūcijas slēptu vajātos. Katoļu baznīcas darbība aizkulisēs izglāba tūkstošiem ebreju dzīvību, atzinis arī Jeruzalemes holokausta memoriāls "Yad Vashem".

Atvērtie arhīvi ar miljoniem manuskriptu un vēstuļu ekspertiem ļaus izvērtēt Vatikāna politiku ne tikai holokausta kontekstā.

"Atverot arhīvus, mēs arī varēsim labāk izprast, kā Svētais Krēsls tajā laikā veidoja politiskās attiecības ar citām valstīm," norādīja žurnālists, "Vatican Media" direktors Andrea Tornielli.

Pija XII pontifikāts ilga gandrīz 20 gadus līdz viņa nāvei 1958. gadā, aptverot arī tādus vēsturiski svarīgus notikumus un procesus kā Aukstais karš un pamatu ielikšana Eiropas Savienības izveidei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt