Olainē pēta Pirmā pasaules kara nocietinājumus un veido vēstures izziņas maršrutu

Olaine var lepoties vien ar pusgadsimtu senu vēsturi, taču tās teritorijā joprojām saglabājušās liecības par daudz senākiem notikumiem. Šonedēļ sākti arheoloģiskie izrakumi pilsētas parkā, kur atrodas Pirmā pasaules kara nocietinājumi un notikušas arī brīvības cīņas. Paredzēts, ka izpētītie objekti būs pamats ekskursiju un vēstures izziņas maršruta izveidei.

Vietā, kur šodien atrodas viens no Olaines pilsētas parkiem, Pirmā pasaules kara laikā bijusi krievu armijas aizsardzības līnija, bet vēlāk notikušas brīvības cīņas

“Šajā frontes sektorā 1919.gadā 6. Rīgas kājnieku pulks cīnījās ar krievu armijas virsnieku nodaļu, kas bija Bermonta armijas sastāvā. Kaujas intensīvi norisinājās trīs dienas, un šie nocietinājumi bija tik labi saglabājušies, lai tos varētu izmantot,” stāsta Olaines vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis.

Līdz mūsdienām virs zemes palikusi vien daļa no šaujamtorņa, bet vēsturnieki ir pārliecināti, ka apmēram 60 centimetru zem zemes vēl atrodama arī zemnīca un telšu vietas.

Tāpēc šonedēļ brīvprātīgie  arheologa Andra Tomašūna vadībā sākuši  izpētes darbus. “Mūs interesēs noteikti, kā tā blindaža ir būvēta, vai ir saglabājušās kādas būvdetaļas, vai tur ir grīda apakšā, varbūt kāda krāsniņa. Nu, tādas detaļas fiksēt, lai pēc tam var izmantot rekonstrukcijā,” stāsta Tomašūns.

Līdzās kritušo karavīru meklētāju biedrības vīriem arheoloģiskajos izrakumos darbojas arī vietējie skolēni, kuru pirmais uzdevums ir mērīšana un krūmu apciršana. “Es ar arheoloģiju nekad neesmu bijis saistīts, un mani interesē, kā tas viss izskatās, kā notiek arheoloģiskie izrakumi. Es esmu redzējis bildes, bet tas nav tas,” stāsta brīvprātīgais Kaspars.

Izpētes darbus paredzēts veikt divu nedēļu laikā, bet līdz 2019.gadam parks kļūs par tūrisma objektu. “Šeit būs Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts ar atjaunotu virszemes blindāžu, būs koka laipas, tā kā reljefs šeit purvains. Un pie katras fortifikāciju paliekas (protams, mēs visu neatjaunosim) būs informatīvā planšete,” stāsta Ribickis.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas fondu lauku atbalstam finansējumu, un tā kopējās izmaksas tiek lēstas ap 50 000 eiro.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti