Ārpus Rīgas

Vēlmi strādāt laukos izteikuši aptuveni simt mediķi, visvairāk Latgalē

Ārpus Rīgas

Prognozē piena izslaukuma samazinājumu saimniecībās

Olainē atklāj Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu

Olainē atklāj Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Olainē atklāj Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršrutu. Arheoloģisko izrakumu rezultātā atjaunota vēsturiskā militārā infrastruktūra – iezīmētas un aprakstītas karavīru zemnīcas, rekonstruēta blindāža un izstādīts atrastais šaujamtorņa fragments. Atklāšanas pasākumā šodien ierastās lentes griešanas vietā tiks griezta dzeloņstieple. Savukārt vakaru varēs pavadīt pie ugunskura, dzerot tēju un klausoties karavīru stāstus un dziesmas.

Pirms diviem gadiem, pētot Olaines teritoriju, tika atklāta vieta Jelgavas ielā 5, kur Pirmā pasaules kara laikā atradusies krievu armijas aizsardzības līnija un ir labi saglabājušās fortifikācijas. Vēsturnieki un arheologi pabeiguši arheoloģisko izpēti un tapis vēstures izziņas maršruts.

Olaines Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Māri Ribickis raksturo vēsturisko ainu, ko izdevies rekonstruēt:

''Datējums ir 1915. gada rudens, 10. novembris, kad šeit ieradušies latviešu strēlnieki, tik precīzu laiku bija iespējams noteikt, izpētot periodiku un strēlnieku pierakstītās atmiņas par šo vietu. Rudenī viņi te ieradās un saprata, ka uz kādu laiku šajā vietā būs jāapmetas, tāpēc sākuši celt mītnes.''

Viena no mītnēm, par ko runā vēsturnieks, bijusi blindāža jeb karavīru aizsargbūve, kuru izdevies izveidot pavisam autentisku – neliela guļbūve, kas līdz pusei ierakta zemē, uz jumta sakrauti smilšu maisi, bet iekšpusē divstāvu guļvietas un neliela krāsns, kas rekonstruēta ar izrakumos atrastajiem krāsns ķieģeļiem.

''Griestu augstums varbūt izbrīna, bet tam ir racionāls izskaidrojums, jo mazu telpu vieglāk bija piesildīt un, protams, te ir šīs lāviņas - guļvietas veidoja tieši no bērza, lai nebūtu sveķos jāguļ. Blindāžas izmērs ir neliels un celtniecības laikā sienā, kas bija saglabājusies, atradām krievu armijas ierēdņa zobenu, tas vedina domāt, ka šī bijusi tieši virsnieku mītne. Latviešu strēlnieki, uz šejieni atnākot, sāka ar primitīvām būvēm, bet krievu armijas vienības sāka būvēt tādas fundamentālas būves. Fronte te bija ļoti tuvu, un nepārtraukti bija artilērijas apšaudes, tāpēc veidoja blindāžu, lai pasargātu karavīrus,'' klāsta Ribickis.

Tāpat izpētot kādreizējo krievu armijas zemnīcas vietu, atrastas karavīru personīgās mantas, apģērbu fragmenti, monētas, pogas, patronas un ar medicīnu saistīti priekšmeti.

Vērtīgākais atradums esot 48.Sibīrijas strēlnieku rotas šineļa uzplecis, kas ļāva identificēt zemnīcu celšanas laiku - 1915.gada rudeni.

''Būtisks atradums ir arī šaujamtorņa fragments un virsmā redzam ieskrāpētu datējumu - 1915. gada novembris. Pēc Maskavas arhīva sniegtajām ziņām, šādu nocietinājumu ražošana notikusi Rīgā,'' stāsta Ribickis.

Līdz ar Olaines vēstures maršruta iekārtošanu izveidots arī pulcēšanās laukums ar piemiņas vietu Brīvības cīņās un Pirmajā pasaules karā kritušajiem, līdzās mežā starp kokiem zemē ieraktas norādes pie militārās infrastruktūras objektiem, kā arī izvietotas planšetes ar strēlnieku apmetnes vēstures fotoattēliem, kartēm un aprakstiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti