Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Top lībiešu dzejas krājums

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Telefoni pirmskara Vidzemē

Ogrē apskatāmi pirmskara laika Vidzemes telefoni

Ogres vēstures un mākslas muzejā atklāta mūsdienu telefonu priekšteču izstāde. Tajā apkopoti astoņdesmit telefona aparāti, kādi Vidzemes reģionā lietoti līdz 1940. gadam. Īsi pirms Otrā pasaules kara Latvijā uz simts iedzīvotājiem bijuši  3,9 telefona aparāti.    

Pirmā iespēja vēstules aizstāt ar zvanu parādījās deviņpadsmitā gadsimta beigās. Tolaik gan telefons bija ne vien ļoti ekskluzīvs, bet arī sarežģīts lietošanai. Telekomunikāciju inženierim Valdim Hofmarkam, kura kolekcija veido izstādi Ogres muzejā, interesantākais šķiet Vācijā patentētais pirmais industriālais telefons, kas sākotnēji ticis lietots kā mājas telefons.

“Tas jāpaņem rokā, un pa priekšu jāizsauc otrs abonements. Kamēr zvaniņš elektriskais vēl nebija izdomāts, bija jāņem svilpīte, jāiesprauž caurumiņā, jāiesvilpj. Otrā galā cilvēks dzird, ka viņam svilpj, un tad viņam ir jāatbild, turklāt sinhroni jāsaskaņo savas darbības - kurš klausās un kurš runā,” stāstīja Hofmarks.

Seno telefonaparātu parādei kolekcionārs izvēlējies 80 eksponātus, kādi no telefonizācijas pirmsākumiem līdz 1940. gadam lietoti Vidzemē.

“Viens ir Krievijas impērijas laiks, kad telefons Vidzemē parādījās ap 1882. gadu. Pēc 1882. gada tas ir Rīgā un arī Liepājā. Un tad ap gadsimtu miju, ap 1900. gadu, sākās telefonu attīstība Vidzemē jo īpaši,” stāstīja kolekcionārs.

Tolaik darbojās privātās lietošanas telefona tīkli. Tās bija vairākas, nelielas sabiedrības, kuras dalībnieki par saviem līdzekļiem izveidoja telefona tīklu. Rīgas telefonu sabiedrības līnija uz Ogri tika izveidota 1908. gadā, un pirmais telefona automāts atradās Ogres aptiekā.

“1938. gadā uz simts iedzīvotājiem Ogrē bija aptuveni deviņi telefoni. Rīgā - septiņi, un Latvijā vidēji četri,” stāstīja Valdis Hofmarks.

 Izstāde Ogres vēstures un mākslas muzejā bez maksas apskatāma līdz 15. oktobrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt