Dienas ziņas

Tūkstošiem ticīgo pulcējas Tautas Krusta ceļā

Dienas ziņas

Pamesto dzīvnieku mazāk nepaliek

Ventspilī atjauno kājnieku pulka karogu

No melnbalta foto atjauno kājnieku pulka karogu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirms 96 gadiem augustā tika izveidots 2.Ventspils kājnieku pulks. Pulka karogs bijis viens no pašiem pirmajiem mūsu valsts bruņoto spēku vēsturē. Līdz ar padomju okupācijas laiku zuda ziņas par kājnieku pulka karoga likteni. Bet šomēnes pabeigta karoga autentiska kopija un tā tika iesvētīta Ventspils Livonijas ordeņa pilī, kur arī turpmāk karogu varēs apskatīt.

Ventspils 2.kājnieku pulks bija Latvijas armijas vienība Kurzemes divīzijas sastāvā laikā līdz pat padomju okupācijai. Turpat 75 gadus nebija ziņu par pulka karoga likteni. Visticamāk, okupācijas vara to likvidēja. Ventspils muzejam izdevies realizēt kājnieku pulka karoga repliku, lai gan liecības un dokumentu par karogu bijušas vien pāris. Un arī fotografija vien melnbalta.

''Man bija materiāls ''Ventspils kājnieku pulks'', grāmata, kas izdota 1939.gadā. Un tur viss bija aprakstīts -  kā tas ir tapis, līdz ar to, es ņēmos pie šī darba, bet man jau bija tikai melnbaltā bilde,'' stāsta pulka karoga atjaunošanas iniciators Ilgars Puškevics.

Izveidot karoga autentisko kopiju prasīja ne mazums pūļu, tāpēc iesaistīti arī Ventspils muzeja vēsturnieki. Atjaunotajā karogā saglabāta vecajā drukā ierakstītā devīze - ""Visu priekš Latvijas".

''Kā jau Puškevics teica, bija melnbalti foto un tad meklējot aprakstus un radot autentisku kopiju, bez vēsturniekiem neiztikt!'' piebilda Ventspils muzeja direktore Margarita Marcinkeviča.

Milzīgā un smalkā karoga izšūšana prasīja četrus mēnešus ilgu darbu. Karogs sākotnēji tika uzzīmēts digitāli, pēc tam to varēja pārnest uz audumu. Darbs bija sarežģīts, taču rokdarbniecei Dagnijai šis ir jau ceturtais karogs.

"Man bija liels gods tādu karogu izgatavot, un, tas man bija jau ceturtais karogs no plānošanas brīža līdz nodošanai. Tūkstošos metru diegi aiziet,'' prāto karoga izšuvēja Dagnija Grauduma.

Augustā atjaunoto karogu svinīgi nodeva Zemessardzes 46.Ventspils kājnieku bataljonam, kas tālāk to atdāvināja Ventspils muzejam.

"Tā devīze jau vien - ''Visu priekš Latvijas!'' - tur jāsecina, ka tā devīze jau nav velti izvēlēta!'' spriež pulka karoga atjaunošanas iniciators Ilgars Puškevics.

Karogs gan ikdienā nebūs redzams ikvienam. Tas ir izmēros ļoti liels un to pils muzejā būs sarežģīti eksponēt. Tomēr, valsts svarīgākajās svētku dienās tas gan tiks izstādīts publiskai apskatei.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti