No Liepājas vēstures. Visi ceļi ved uz Rožu laukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tas arī nepārsteidz, jo Rožu laukums ir pilsētas sirds un skaistākā vieta. Taču tagad centrā maz atlicis no vecās apbūves – tā tika iznīcināta Otrā pasaules kara laikā. Tāpēc vēl jo interesantāk ir pārlapot nupat iznākušo fotoalbumu “Pastaiga pa skaisto Liepāju”, kurā aplūkojami pirmskara skati.

Fotoalbums “Pastaiga pa skaisto Liepāju” pēc biedrības “Liepāja 400” ieceres ir pirmais no projektiem par godu 2025. gadā gaidāmajai Liepājas jubilejai – 400 gadiem kopš pilsētas tiesību iegūšanas.

Un, lūk, fotoalbums, kurā ir 204 fotogrāfijas no tā sauktā pirmās republikas laika, nesen saņemts no tipogrāfijas. To var pārlapot un domās pastaigāties pa pilsētu, kāda tā bija pirms 90–100 gadiem.

“Divās trešdaļās fotogrāfiju redzams pilsētas centrs. Te mēs sākam virtuālo pastaigu, ejam uz Jūrmalas parka un pludmales pusi pa Kūrmājas prospektu. Atgriežamies centrā un ejam uz Liepājas ezeru, bet varbūt uz Jaunliepāju, ostu, Karostu un atkal atgriežamies Rožu laukumā. Visi maršruti mūsu albumā sākas un beidzas centrā. Jo centrs ir pats skaistākais,” saka viens no izdevuma līdzautoriem žurnālists Kaspars Migla.

“Pilsētas viesiem Liepājas centrs arī vienmēr ļoti patika, bet to laiku fotogrāfi visvairāk strādāja ar tūristiem,” piebilst otrs līdzautors kolekcionārs Andris Ivanovs, paskaidrojot, kāpēc to laiku fotomeistari tik ļoti iecienījuši pilsētas centra ielas.

Liepāja ļoti stipri cieta Otrā pasaules kara bombardēšanās, daudzas ēkas, īpaši centrā, saglabājušās vien fotogrāfijās.

Papriecāsimies par Rožu laukumu ar kārtīgi apcirptajiem kokiem un uzreiz “pārlēksim” uz Čakstes laukumu.

Vai redzat divstāvu koka ēku pa kreisi? Tas ir Liepājas muzejs, uz savu pašreizējo ēku tas pārcēlās tikai 30. gadu vidū. Tikai kvartālu tālāk – Siena tirgus.

Kad Liepāja vēl bija maza pilsētiņa, kuru sauca par Libavu, uzreiz aiz tās sākās pļavas.

Un atkal “pārlēksim”, šoreiz uz Jūrmalas parku un paskatīsimies uz Kūrmājas vasaras estrādi, kur vasarā notika simfoniskās mūzikas koncerti, bet pati Kūrmāja piesaistīja publiku visu gadu.

Atgriezīsimies Rožu laukumā.

Tas ir Latviešu biedrības nams, kuru atklāja 1935. gada oktobrī. Ēka tika būvēta ar domu, ka tajā būs telpas komercdarbībai un ar ieņēmumiem no īres maksas varēs uzturēt Latviešu biedrību un latviešu amatierkolektīvus. Tāpēc pirmajā stāvā bija telpas veikaliem. Bet otrajā stāvā atradās Valsts zemes bankas Liepājas nodaļa, tur telpas jau sākotnēji tika būvētas ar masīvām metāla durvīm, lai varētu glabāt naudu, vērtspapīrus un dokumentus.

Taču Lielā iela jau vairs nav tāda, pirmskara apbūve bija daudz blīvāka.

Arī Pasta iela stipri mainījusies, no mājiņām kreisajā pusē nav palicis nekādu pēdu. Taču Rus.lsm.lv lūdza šo kadru tāpēc, ka tajā redzamas “motociklistu kāzas”. Tās piesaistīja arī garāmgājēju uzmanību!

Un, lūk, mēs atkal esam Rožu laukumā. Pa sliedēm steidz tramvajiņi, bet fotogrāfijas labajā pusē redzami rindā sastājušies automobiļi.

Un tagad apiesim laukumu no otras puses.

Šķiet, ka tā ir taksometru stāvvieta. Pievērsiet uzmanību P. Matisa velosipēdu veikala un darbnīcas reklāmas plakātam. Veikals un darbnīca atradās Rožu laukumā 5.

“Tāds iespaids, ka Rožu laukumā sapulcējies viss Liepājas autoparks. Pirmā – vai viena no pirmajam – degvielas uzpildes stacijām Liepājā bija Rožu laukumā. Tā piederēja firmai ‘Shell”,” saka Andris Ivanovs.

“Lūk, kur tā ir, Rožu laukumā 8, paskaties uz šīs fotogrāfijas kreiso apakšējo stūri,” Rus.lsm.lv rāda Kaspars Migla. Albuma 13. lappusē ir arī reklāma – “Ar “Shell” pa skaisto Latviju”, tā sola pirmklasīgu degvielu un pasaulslaveno motoreļļu visās nozīmīgajās vietās un provincēs.

Bet pa labi aiz tornīša šajā attēlā redzams gabaliņš no Zaļās aptiekas balkona. Tā ir tā pati aptieka, kurā Pēteris I brīnījās par “sulemandru” stikla traukā.

Grāmatā ir divas kartes, kas palīdz orientēties, bet reizēm ļoti pietrūkst kaut pāris vārdu paskaidrojošā teksta. Īpaši, ja ēka saglabājusies līdz mūsu dienām. Jo gribas paņemt fotoalbumu un kopā ar to doties pastaigā – salīdzināt “agrāk” un “tagad”. Lai gan grāmata ir smaga, padusē nepasitīsi…

Fotoalbuma “Pastaiga pa skaisto Liepāju” metiens ir 1500 eksemplāru. Un, kā saka Kaspars Migla, izskatās, ka ar to būs par maz.

  • Rus.lsm.lv izsaka milzīgu pateicību Andrim Ivanovam un Kasparam Miglam par iespēju izmantot attēlus no fotoalbuma “Pastaiga pa skaisto Liepāju”.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti