No Liepājas vēstures. Aizraujoša pastaiga pa pilsētu pirms simt gadiem

Senas fotogrāfijas ir kā īsta laika mašīna. Par tādu ceļojumu pagātnē kļūs albums “Pastaiga pa skaisto Liepāju”, kurā būs vairāk nekā divsimt pagājušā gadsimta 20. un 30. gadu fotoattēlu. Tuvākajās dienās tas tiks nodots tipogrāfijai, un tam jābūt gatavam jau šomēnes. Brīnišķīga dāvana pilsētas dzimšanas dienā, kuru Liepāja atzīmēs 18. martā!

Liepājnieks Andris Ivanovs jau gadus divdesmit vāc senus priekšmetus, bet sestdienās pie viņa pulcējas Liepājas kolekcionāri. Pa visu šo laiku sakrājies daudz interesantu materiālu, arī fotogrāfijas.

“Pirms diviem gadiem tikos ar žurnālistu Kasparu Miglu, un tā radās ideja parādīt kaut vai daļu kolekcijas publikai. Mēs nolēmām, ka varam radīt grāmatu ar fotokadriem no starpkaru perioda, kad Liepāja attīstījās, un pilsēta bija ļoti skaista. Konsultācijām piesaistījām Liepājas muzeja direktori Daci Kārklu, viņa vienmēr atbalsta labus projektus un palīdz ar padomiem,” Rus.lsm.lv pastāstīja Andris Ivanovs.

Kaspars Migla ne tikai uzņēmās izvēlēties izdevumam visinteresantākās fotogrāfijas, bet arī tās apstrādāt. “Vakaros sēdēju līdz vēlai stundai, tas taču nav vienkārši – izdarīt tā, lai senie fotoattēli kļūtu patiešām skaisti un būtu labā kvalitātē,” viņš atzina Rus.lsm.lv.

“Ilustrāciju būs nedaudz vairāk nekā divsimt. Cilvēkiem tagad vairāk patīk vizuālā informācija, tāpēc teksta grāmatā būs ļoti maz. Bet vēl mēs ielikām reklāmas sludinājumus no tā laika periodiskajiem izdevumiem un “Liepājas kalendāra”. Tie ir ļoti interesanti sava satura dēļ. Kā zināms, jaunais ir labi aizmirsts vecais, domāju, ka mārketinga speciālistiem būs interesanti uzzināt, kā strādājuši viņu kolēģi pirms simt gadiem. Izdevuma sākumā un beigās būs arī Liepājas kartes,” pastāstīja Andris Ivanovs.

Viņš teica, ka nosacīti albumā var izdalīt vairākus maršrutus pa dažādām pilsētas vietām. Rožu laukums, “Liepājas sirds”, kā to bieži dēvē, bija viens no starpkaru fotomeistaru iecienītākajiem “modeļiem”. Protams, ka tas albumā būs pārstāvēts. Būs arī citi pilsētas rajoni – Jaunliepāja, Karosta, Liepājas ezers, pludmale, osta…  Pa šo laiku daudzas Liepājas vietas mainījušās līdz nepazīšanai. Tāpēc senie fotouzņēmumi ir patiešām nenovērtējami.

“Būs arī pavisam retas fotogrāfijas, piemēram, Armijas ekonomiskā veikala iekštelpas (tagad tā vietā atrodas tirdzniecības nams “Kurzeme” - Rus.lsm.lv). Vēl viens interesants kadrs uzņemts ostā.

Toreiz Latvijas bekons bija pieprasīta eksporta prece, un lūk – cūkas ostā, pirms tās tiek sadzītas kuģī.

Ir Putnu tirgus, tas atradās Malkas ielas rajonā,” pastāstīja Andris Ivanovs.

Visu seno kadru autori ir tā laika pazīstami Liepājas fotogrāfi. Visvairāk ir slavenā Jura Bokuma darbi – viņš fotografēja gan Latvijas Pagaidu valdību, kad tā 1919. gadā atradās Liepājā, gan tvaikoņa “Saratov” triumfālo atgriešanos 1919. gada 27. jūnijā. Ir arī Vladislava Bečaļa un citu meistaru fotogrāfijas.

Izdevuma līdzautors Kaspars Migla laipni atļāva Rus.lsm.lv izmantot fotogrāfijas un pat izdevuma “Pastaiga pa skaisto Liepāju” lappuses, un apsolīja pēc albuma iznākšanas sarīkot kaut ko līdzīgu prezentācijai portāla lasītājiem.

Andris Ivanovs piebilda, ka “Pastaiga pa skaisto Liepāju” ir pirmais no projektiem, kuru iecerējusi biedrība “Liepāja 400”. Tā apvieno aktīvus pilsētniekus, kuriem ir interese rīkot dažādus pasākumus par godu 2025. gadā gaidāmajai Liepājas 400 gadu jubilejai.

Lai izdotu albumu, biedrība divas reizes iesniegusi pieteikumus dalībai kultūras projektu konkursā, kuru regulāri rīko Liepājas Kultūras pārvalde. Pagājušajā gadā iegūti 2000 eiro fotoalbuma “Pastaiga pa skaisto Liepāju” maketam, šogad – 3200 eiro grāmatas iespiešanai. Jāpiebilst, ka projektu šoreiz bija rekorddaudz – 85! Andris Ivanovs piebilda, ka finansiālu atbalstu albuma izdošanai snieguši arī vietējie uzņēmēji – Aloizs Norkus, Vineta Priedniece, Oļegs Hramovs, Juris Aizezers.

“Mēs gribam strādāt tālāk, jo pēc četriem gadiem Liepājai ir jubileja, 400 gadu kopš pilsētas tiesību iegūšanas. Tāpēc plānojam turpinājumu,” sacīja Andris Ivanovs.

  • Rus.lsm.lv izsaka milzīgu pateicību Andrim Ivanovam un Kasparam Miglam par iespēju izmantot fotogrāfijas un materiālus no topošā izdevuma.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt