Panorāma

Veselības ministrijai ir plāns ierobežojumu atcelšanai

Panorāma

J. Vitenbergs piedāvā apturēt Covid-19 sertifikātu darbību

Dāvina muzejam neatkarības cīnītāja servīzi

Nacionālais vēstures muzejs dāvinājumā saņēmis Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera servīzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs saņēmis vērtīgu krājuma papildinājumu no Neatkarības kara dalībnieka, Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāzepa Sikoras dzimtas pārstāvjiem. Viņi, dāvinot muzejam Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera servīzi, nodod visai Latvijas sabiedrībai ne tikai nozīmīgu kultūrvēstures liecību, bet arī vērtīgu stāstu par Latvijas valstiskuma apziņas uzturēšanu vienas dzimtas vairāku paaudžu garumā.

Jāzeps Sikora par izrādīto drosmi Latgales atbrīvošanas operācijā – kaujā pie Katlešu ciema 1920. gada 9. janvārī – apbalvots ar III šķiras Lāčplēša Kara ordeni. Bijis viens no pirmajiem, kurš pasūtījis tikai ordeņa kavalieriem paredzēto tējas servīzi.

"Ļoti šaurs cilvēku loks varēja pretendēt [uz servīzi], un vēl šaurāks loks pasūtīja, jo tā bija dārga," stāstīja muzeja pētnieks Arnis Strazdiņš. "Tā stāsta, kā tapusi mūsu valsts," piebilda Jāzepa Sikoras mazdēla sieva Inta Sikora.

Servīze izgatavota 1939. gadā, un Sikoru ģimene 1940. gadā pēc Latvijas okupācijas to kopā ar citām dzimtas relikvijām iepakojusi kastē un slēpusi malkas šķūnī līdz pat Trešās atmodas laikam.

Līdz ar šo dāvinājumu muzejam Sikoru dzimta nodod visai Latvijas sabiedrībai ne tikai nozīmīgu kultūrvēstures liecību, bet arī vērtīgu stāstu par Latvijas valstiskuma apziņas uzturēšanu vienas dzimtas vairāku paaudžu garumā.

"Man kā vecākajam viņa radiniekam ģimene piešķīra šis servīzes glabāšanas tiesības. Tā viņa mums stāvēja 10 gadus pie mums sekcijā. Nelietojām, man bija bailes liet kafiju iekšā," atzina J. Sikoras mazmazdēls Normunds Sikora.

Sikoru dzimtas dāvinātais servīzes komplekts sastāv no 38 priekšmetiem. Tas ir viens no vispilnīgākajiem tējas servīžu komplektiem, kas piederējis kādam Lāčplēša Kara ordeņa kavalierim un saglabājies līdz mūsdienām. 

Dāvināto priekšmetu vidū ir arī divas grezni rotātas cigarešu etvijas un piezīmju bloknots sudraba vāciņos ar reljefā veidotu sena karavīra tēlu, kuru papildina gravēta Jāzepa Sikoras monogramma.

 "Tas ir piemineklis mūsu varēšanai un vēlmei sniegt kaut ko savai valstij," sacīja Inta Sikora.

Šis nav pirmais Sikoru dzimtas dāvinājums Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam. Pirms dažiem gadiem muzeja krājumu papildināja fotogrāfijas, kurās redzama gan Jāzepa Sikoras apbalvošana ar ordeni 1927. gadā, gan viņa aktīvā līdzdalība Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru biedrības rīkotajos Lāčplēša dienas svētku sarīkojumos.

Jāzeps Sikora pēc kara strādāja par vilciena vadītāju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti