Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ģ.Eliasa muzeja krājumā nonācis vērtīgs dālderis

Muzeja krājumus papildina Kurzemes hercogistes laika «eiro»

Pirms vairāk nekā divsimt gadiem kalts sudraba dālderis nonācis Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja krājumos kā vēstījums, ka Kurzemes hercogistes laikā Latvijā kaltas monētas kalpoja par starptautisku maksāšanas vienību visā Eiropā. Šis Pētera Bīrona dālderis ir pēdējais, kas kalts Kurzemes hercogistē.

Monētas aversā ir pēdējā Kurzemes hercoga Pētera Bīrona portrets, bet reversā – Polijas un Lietuvas ģerbonis. Tā šobrīd redzama muzejā, kurš atrodas pārsimts metrus no vietas, kur no 1575. līdz 1870. gadam darbojās naudas kaltuve. Tas ir viens no pēdējiem dālderiem, kas kalts Kurzemes hercogistē.

Mainoties hercogiem, mainījušās arī monētas.

“Bieži vien hercogistē kaltā nauda veica tādu kā reklāmas vai sabiedrisko attiecību funkciju, jo pavalstnieki bija jāiepazīstina ar jauno valdnieku, un uz monētām bija šī valdnieka attēls, “ stāsta vēsturnieks, Ģ.Eliasa muzeja galvenais krājumu glabātājs Aldis Barševskis. Viņš norāda, ka jau no hercogistes pastāvēšanas gadiem monētas, kas ir izkaltas Jelgavā, bijušas kolekcijas objekts. Jau 17. un 18. gadsimtā valdnieki, mācītāji, tirgotāji veidoja savas privātkolekcijas.

“Interesanti, ka tas dālderis bija tas pats, ko mēs mūsdienās teiktu par eiro, tāda starptautiska maksāšanas vienība.

Tas bija apritē visā Eiropā,” norāda Barševskis.

Tas pēc Alberta dāldera parauga esot ticis kalts no augstas raudzes sudraba.

Nedaudz vairāk kā 28 gramus smagais un apmēram 40 milimetru diametrā lielais dālderis ir ļoti labā stāvoklī un muzejā nonācis no kaimiņu Dobeles novada. Tas esot bijis pārmantots no ģimenes kolekcijas.

Pagājušā gada nogalē muzeja krājumu papildinājis  arī 1760. gadā  Jelgavā lietais baznīcas zvans.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti