Kultūras ziņas

Debitē jauna teātra apvienība "PERFOrācija"

Kultūras ziņas

Kad stikls satiek liesmu, top mākslas darbs

Izstāde par Latvijas valstsvīru Paulu Mincu

Muzejā «Ebreji Latvijā» atklāta juristam un politiķim Paulam Mincam veltīta izstāde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Cik daudz jūs zināt par Paulu Mincu – vienu no ievērojamākajiem Latvijas brīvvalsts laika ebreju sabiedriskajiem darbiniekiem un politiķiem? 

Viņš bija ne vien valstsvīrs, kurš pielika roku Latvijas valsts dibināšanai, bet arī jurists un Latvijas Universitātes profesors. Minca grāmatu “Krimināltiesību kurss” juristi izmanto vēl šodien, un tieši viņš licis pamatus Valsts kontroles darbībai. 

Diemžēl Paula Minca vārds daudziem ir svešs, un, lai labotu šo netaisnību, otrdien muzejā “Ebreji Latvijā” atklāj viņam veltītu ekspozīciju. 

Muzejā “Ebreji Latvijā” iekārtotā izstāde par tiesību zinātnieku, profesoru, sabiedrisko darbinieku un izcilu politiķi Paulu Mincu ir atgādinājums mums visiem par to, ka Latvijas brīvvalsti veidoja un uzcēla ne tikai latvieši.

“Mēs esam pieraduši, ka mums ir daži cilvēki, personības, par kuriem mēs runājam, bet ir lērums ārkārtīgi interesantu figūru, kuru stāsts ir pelnījis būt izstāstīts, – mēs izvēlamies izstāstīt Paula Minca stāstu,” uzsvēra muzeja “Ebreji Latvijā” vadītājs Iļja Ļenskis. 

Muzeja vadītājs un izstādes autors uzsver – bez Paula Minca mums nebūtu ne Valsts kontroles sistēmas, jo tieši viņš bija tās pamatlicējs un pirmais vadītājs, ne arī Krimināllikuma, pie kura izveides viņš strādājis ilgus gadus.

“Viņa devums kā tieslietu speciālistam, kā tiesību zinātniekam paliek atklāts arī šodien.

Divtūkstošajos gados tika pārizdoti gan Kriminālkodekss ar viņa komentāriem, gan Krimināltiesību kurss, kas paliek aktuāls kā juridiskās domas paraugs,”

stāstīja Ļenskis. 

Laikabiedru atmiņās Mincs palicis kā laipns un izpalīdzīgs, taču arī noslēgts cilvēks, kurš apveltīts ar apskaužamām darba spējām, jo paguvis būt gan ilggadējs Ebreju izglītības biedrības vadītājs, gan darbojies juristu asociācijā, bijis aktīvs publicists un vienlaikus ģimenes cilvēks, kuram rūp ne vien savu bērnu, bet visas dzimtas liktenis.

“Tas fascinē visvairāk, ka cilvēks spēj visu vienlaikus, mēs bieži sūdzamies, ka mums nav laika, bet, lūk, cilvēkam bija laika visam, un viņš visu darīja labi,” uzsvēra Ļenskis. 

Kā daudzi, arī Pauls Mincs kļuva par padomju režīma upuri, kopā ar ģimeni viņu 1941. gada jūnijā deportēja uz Krasnojarskas apgabalu, un tiesību zinātājs beztiesiski mira ieslodzījumā tā paša gada nogalē.

“Tā ir ceļojoša izstāde, ko gribam parādīt Latvijas skolās, jo Paula Minca un viņa ģimenes vēsturē kā ūdens pilienā var redzēt visu 20. gadsimta Latvijas vēsturi,” pastāstīja Ļenskis. 

Plānots, ka vairākās Rīgas un Latvijas skolās izstāde būs apskatāma rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti